Ko emocije norijo, zgodovinske izkušnje pozivajo k razumu

V ponedeljek, 5. avgusta 2024, smo spremljali, kako so se svetovne borze obarvale v rdečo. Padci, ki so bili sprva omejeni predvsem na tehnološke velikane in delnice, ki so v prvi polovici leta pridobivale največ, so se z nekoliko slabšimi ekonomskimi podatki v ZDA in zgodovinskim zvišanjem obrestnih mer na Japonskem konec preteklega in v začetku tega tedna prelili tudi na ostale delniške trge. Po obdobju mirnega dogajanja na borzah je indeks nihajnosti VIX poskočil na najvišjo raven po covidu.

Pomen VIX indeksa in dolgoročne strategije investiranja

V grafu prikazujemo gibanje vrednosti indeksa S&P500 (rdeča) in VIX indeksa (siva) za obdobje od januarja 1995 do vključno 8. avgusta 2024.

Kaj se lahko naučimo iz grafa in zgodovine? Višji kot je VIX indeks, višja je pričakovana negotovost vlagateljev, nižja kot je vrednost VIX indeksa, nižja je pričakovana negotovost, oziroma z drugimi besedami manj prestrašeni in bolj pohlepni so vlagatelji. Zato indeks VIX predstavlja mero strahu in pohlepa na trgu. Tipično se VIX indeks giblje obratno sorazmerno z indeksom S&P500. Ob nižjih vrednostih pod 15 točk trgi rastejo, ko pa indeks VIX preseže mejo 30 točk, se poveča strah in navadno vrednosti delnic beležijo padce.

Vlaganje v kapitalske trge je tek na dolge proge, ki ga spremljajo kratkoročni nihaji. Sprejemanje višjega tveganja nam na daljše obdobje tako prinese nagrado v obliki nadpovprečne donosnosti. Zato je vedno znova aktualen rek znanega vlagatelja Warrena Buffetta, ki pravi: »Bodi prestrašen, ko so drugi pohlepni, in bodi pohlepen, ko so drugi prestrašeni.« kar potrjuje tudi naš drugi graf.

 

Katere vrednosti VIX indeksa odpirajo priložnosti za bolj donosne naložbe

 

Drugi graf prikazuje, kako so se gibali povprečni donosi indeksa S&P 500 od leta 1995 dalje, od trenutka, ko indeks VIX preseže vrednost 30 točk. Če je vlagatelj ob takih trenutkih panike investiral na ameriški delniški trg, je v povprečju v naslednjih 5 letih dosegel skupaj 38,2 % donos.

Rožnato obarvano polje predstavlja območje med 25. in 75. percentilom, s katerim ponazarjamo donos v dobrih in slabih obdobjih od leta 1995 dalje, ko je VIX indeks presegel 30 točk.

Kar je pomembno v tej širši sliki, je, da obdobij, ko je vlagatelj v 5-letnem obdobju po skoku VIX-a nad 30 točk zabeležil negativen donos, praktično ni.

Zgodovinske izkušnje nam govorijo, da so obdobja povečane nihajnosti trgov investicijske priložnosti in predstavljajo dobro vstopno točko ter vlagatelje v naslednjih pet letih skoraj vedno nagradila s pozitivnim donosom. V povprečju je ta kumulativni 5-letni donos 38,2 %, oziroma povprečno letno 6,7 %.

Iz prikazanih grafov lahko tudi razberemo, da se vrednosti VIX nad 30 pojavijo občasno in ne trajajo prav dolgo. Kar je pomembno za dolgoročne vlagatelje, je, da se zavedamo, da je volatilnost sestavni del gibanja delniških tečajev in predstavlja predvsem dodatno investicijsko priložnost.

 

Kaj je indeks strahu VIX?

Obvladovanje čustev v danem trenutku je z vidika dolgoročnega vlagatelja zelo pomembno, saj lahko odloča o tem, ali bomo uspeli ujeti donos, ki ga nudi trg, ali pa se bomo znašli na spodnji, manj donosni strani. Za merjenje razpoloženja oziroma tržnih pričakovanj na ameriškem delniškem trgu se uporablja tako imenovani VIX indeks, ki ga pogosto imenujemo tudi indeks strahu. Vrednost indeksa je izražena v odstotkih in kaže pričakovano gibanje delniškega indeksa S&P 500 v naslednjih 30 dneh, izraženo na letni ravni. Sam indeks je sestavljen iz tehtanega povprečja implicirane volatilnosti opcij, izvedenih iz indeksa S&P 500, in je na voljo od začetka leta 1990.