Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Zgolj dva tedna po najbolj drastičnih upadih na borzah v zadnjih letih, so padci skoraj že pozabljeni, globalni delniški indeksi so zgolj še nekaj odstotkov oddaljeni od julijskih rekordov. Vlagatelji so se pretekli teden razveselili predvsem spodbudnih inflacijskih in ekonomskih podatkov v ZDA.

 

Trg dela in ameriški potrošnik, gonilo gospodarske rasti v ZDA, ostajata v dobri kondiciji

Domneve, da je ameriško gospodarstvo na poti v recesijo, so po zadnjih podatkih izgubile na teži. Olajšanje so prinesli podatki o tedenskih zahtevkih za brezposelnost, ki so bili veliko boljši od napovedi. Po nekaj mesecih stagnacije se je povečala tudi maloprodaja, ki je bila v juliju za 1 % večja kot junija. Zaenkrat torej kaže, da so bili podatki o nekoliko večjem upadu novo ustvarjenih delovnih mest v juliju bolj kot ne anomalija, trg dela in s tem ameriški potrošnik, ki je gonilo gospodarske rasti v ZDA, namreč ostaja v dobri kondiciji.  Vlagatelji so bili zadovoljni tudi z zadnjimi trendi na področju inflacije. Pretekli teden objavljeni podatki o splošnem indeksu cen življenjski potrebščin CPI in indeksu cen zasebne potrošnje PCE namreč potrjujejo, da inflacija v ZDA ostaja na dobri poti k postopni normalizaciji. Tehnološki Nasdaq in širši S&P 500 sta pridobila 5 % oziroma 4 % in s tem zabeležila najboljši teden v dosedanjem delu letošnjega leta.

Tradicionalni letni simpozij najpomembnejši svetovnih centralnih bank

Ta teden bodo oči uprte v idilično ameriško gorsko letovišče Jackson Hole, kjer bo potekal tradicionalni letni simpozij najpomembnejši svetovnih centralnih bank. Trgi upajo, da bodo predstavniki ameriškega Fed, ob ugodnih zadnjih inflacijskih podatkih in popuščanju napetosti na trgu dela, signalizirali niz rezov ključne obrestne mere na prihodnjih zasedanjih, začenši s septembrom.

Trgi računajo na serijo nižanj ključnih evrskih obrestnih mer

V Jackson Holeu seveda ne bo manjkala delegacija evropske centralne banke na čelu s predsednico Christine Lagarde. Okrevanje gospodarske rasti na stari celini zaenkrat zaostaja za napovedmi iz začetka letošnjega leta, kar stopnjuje pritisk na rahljanje denarne politike ECB. A realna obrestna mera (nominalna obrestna mera kateri odštejemo inflacijo) v evrskem območju je precej nižja kot v ZDA, jedrna inflacija pa je v zadnjih mesecih obtičala pri 3 %, torej še precej nad ciljno vrednostjo 2 %. ECB ima zato vsaj na prvi pogled nekoliko manj manevrskega prostora kot bankirji čez lužo. Trgi vseeno računajo na serijo nižanj ključnih evrskih obrestnih mer, ki naj bi bile konec prihodnjega leta občutno nižje. Kljub ne najboljšim obetom za evropsko gospodarstvo, so tudi glavni evropski borzni indeksi uspešno okrevali skupaj z globalnimi indeksi in nadoknadili večji del padcev izpred dveh tednov.

Delnice na trgih v razvoju so pridobivale

V Indiji je inflacija v juliju upadla na 3,5 % kar je najmanj v zadnjih 5 letih. Povečuje se možnost, da bi indijska centralna banka na oktobrskem zasedanju prvič znižala ključne obrestne mere, ki so od februarja lani pri 6,5 %. Prav tako so vse glasnejša ugibanja o tem, da bi lahko kitajska centralna banka ob neprepričljivih gospodarskih podatkih, v zadnjem četrtletju še vsaj enkrat znižala obresti. Kitajski gospodarski podatki ostajajo slabi in nakazujejo na zniževanje napovedi o rasti kitajske ekonomije v prihodnjih tednih in mesecih.

NASVET ZA VLAGATELJE

Obrestne mere in ekonomska aktivnost sta ključna dejavnika na kapitalskih trgih. Oba dejavnika sta še naprej naklonjena vlagateljem. Obrestne mere bodo začele upadati, tempo upada pa ostaja nepredvidljiv. Recesije ni na vidiku in ekonomski podatki ne odstopajo bistveno od zgodovinskih povprečij. Rast v zadnjem letu in pol je pregrela predvsem tehnološke delnice, a slednje ostajajo privlačna izbira za vlagatelje in korekcija je bila hitro pozabljena. Za male vlagatelje, ki redno prilagajajo svoj portfelj dogajanju na trgu take korekcije predstavlja privlačno nakupno priložnost, saj lahko kupijo delnice dobrih podjetij s popustom. Dejstvo je, da kljub rahlemu upočasnjevanju ameriškega in svetovnega gospodarstva le to še naprej raste. Obenem glavni trendi ostajajo nedotaknjeni. Tehnologija in AI ostajata glavna razvojna faktorja. Zdravilo za debelost nadaljuje svoj pohod in prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje korekcije in nihaji navzdol predstavljajo privlačno nakupno priložnost. Ocenjujemo, da nas čaka še nekaj nepredvidljivih tednov, saj so pred nami sestanki centralnih bank, geopolitične napetosti in prihajajoče ameriške volitve, a stvari se bodo v nekaj mesecih umirile.

Obdobja povečane nihajnosti poudarjajo pomen razpršenega vlaganja za male vlagatelje. Razpršitev med obvezniške in delniške naložbe vlagatelju nudi določeno zaščito pred  večjim nihanjem in obenem bolj stabilne donose. Za vse vlagatelje je razpršitev zato zelo priporočljiva, saj s tem bolje uravnavajo tveganje v naložbenem portfelju. Hkrati pa je nujno, da se tudi ob močnejših korekcijah vlagatelji držimo zastavljenega varčevalnega oziroma investicijskega načrta in da ne odreagiramo panično. Mali vlagatelji jo slabše odnesejo ob medvedjem trendu predvsem zaradi dejstva, da odreagirajo panično in odprodajo naložbe, namesto, da bi v takih trenutkih v portfelje dodali naložbe, ki jih lahko kupijo s popustom glede na preteklo obdobje. Obenem je nujno, da tudi ob močni rasti trgov dosledno uravnavajo deleže posameznih naložb v portfelju, se pravi da se ne pustijo zapeljati evforiji. Pretirana čustva so pri vlaganju pogosto sovražnik vlagatelja.

Trenutno so zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank privlačne dolgoročne obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Po pričakovanjih sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos. Ekonomska aktivnost ostaja relativno močna, čeprav se je v zadnjih mesecih umirja. Trg dela ohranja zaupanje potrošnikov in s tem trošenje na nivojih, ki omogočajo rast gospodarstev. Tudi v Evropi se kljub političnim pretresom ekonomska situacija popravlja, a ameriška tehnološka podjetja še naprej ostajajo gonilna sila delniških trgov. Vrednotenja tehnoloških delnic so še vedno nadpovprečna kar narekuje več previdnosti v prihajajočih tednih in popravki navzdol so možni. A zaradi dobrega poslovanja in nadpovprečne rasti ostajajo tehnološke delnice tudi kot del globalnih trgov privlačna dolgoročna naložba. Naslednje mesece ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.

Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja. S svetlo izjemo Indije. Zato ostajamo previdni do trgov v razvoju, a špekulativna privlačnost ostaja nespremenjena, saj poslovni rezultati nakazujejo da so predvsem kitajske delnice statično gledano poceni, obenem pa Indija nudi rastoče trge ter možna nižanja obrestnih mer.