Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.
Trenutek, ki so ga trgi nestrpno pričakovali, je blizu. Predsednik ameriške centralne banke Jerome Powell je na letnem srečanju centralnih bankirjev v Jackson Holu v ZDA napovedal, da je dve leti in pol po začetku enega najbolj silovitih ciklov zviševanja obrestnih mer v zgodovini, napočil čas, za prvi rez referenčnih obrestnih mer v ZDA. Ameriška centralna banka bo tako na septembrskem zasedanju, ki se konča 18. septembra 2024, zelo verjetno obresti znižala za 0,25 %, nekateri analitiki ne izključujejo niti agresivnejše poteze in znižanja za 0,5 %.
Fedu se ne bo mudilo z nižanjem obrestnih mer
A za razliko od prejšnjih ciklov nižanja obrestnih mer (2000-2001, 2007-2008 in 2019-2020), ko so ameriško centralno banko k agresivnemu sproščanju obrestnih mer prisilili šoki v gospodarstvu, se Fedu tokrat ne bo mudilo. Še vedno ugodna gospodarska klima v ZDA namreč na prihodnjih srečanjih omogoča preudarno postopanje v odvisnosti od aktualnih podatkov. Po napaki med covidnim okrevanjem gospodarstva, ko so centralni bankirji sprva podcenjevali inflacijo in cikel zaostrovanja denarne politike začeli prepozno, so bili ameriški centralni bankirji pri krmarjenju denarne politike skozi drugi del obdobja povišanja inflacije uspešnejši.
Glavni borzni indeksi so po Powellovem govoru poskočili
S&P 500 je pretekli teden sklenil samo še 0,58 % od julijskega rekorda, še posebej dobro so se odrezale delnice podjetij z manjšo tržno kapitalizacijo. Ta teden se bo pozornost vlagateljev preusmerila od napovedi centralnih bank k rezultatom Nvidie, ki je v zadnjih četrtletjih postalo najbolj spremljano podjetje na svetu. Rezultati bodo pokazali, ali povpraševanje po najnaprednejših mikročipih za umetno inteligenco, kjer Nvidia obvladuje 90 % tržnega deleža, še naprej raste po vrtoglavih stopnjah, ali pa se vročica morda umirja. Ker je bila umetna inteligenca motor rasti na borzah v zadnjem letu, bi presenečenja v eno ali drugo smer lahko sprožila velike premike na celotnem trgu.
Ekonomska aktivnost se je v evrskem območju avgusta povišala nad 50
Sveži podatki indeksa nabavnih managerjev PMI kažejo, da se je ekonomska aktivnost v evrskem območju avgusta povišala nekoliko nad 50 (meja med krčenjem in rastjo). A v oči še zmeraj bode zelo velik razkorak med storitvenim in predelovalnim sektorjem. Storitveni PMI, ki je bil pri 53,3, so v največji meri poganjali predvsem dobri podatki s Francije, ki gredo v veliki meri na račun povečane aktivnosti v času olimpijskih iger. Na drugi strani je PMI v predelovalnih oz. industrijskih dejavnostih pri 45,7 globoko v območju krčenja.
ECB je na julijskem zasedanju obrestne mere ohranila nespremenjene
Zapisnik julijskega zasedanja evropske centralne banke, na katerem so obrestne mere ohranili nespremenjene, razkriva, da so predstavniki ECB zadovoljni s potekom umirjanja inflacije, ki naj bi se po napovedih ekonomistov avgusta spustila na 2,2 %. Uradni podatki bodo objavljeni ta teden. Še en podatek, ki ga budno spremljajo pri ECB je letna rast plač znotraj evrskega območja, ki se je v drugem četrtletju iz 4,74 % upočasnila na 3,55 %. To nakazuje, da se tudi inflacijska pričakovanja in pritisk na rast plač umirjata. ECB bo zato v preostanku leta skoraj zagotovo dodatno znižala nivo obrestnih mer.
Evro je bil konec tedna 1,12 USD kar je največ v zadnjih 13 mesecih
Napovedi, da bodo pri Fed kmalu začeli z nižanjem obrestnih mer, so zaznamovale dogajanje na trgu obveznic in gibanja glavnih valutnih križev. Zahtevana donosnost na referenčno 10-letno ameriško državno obveznico se je spustila na najnižje nivoje letos in je pri 3,8 %. Pri evropskih obveznicah so bili nihaji manj izraziti, saj so bile v vrednotenja evropskih obveznic nižje obrestne mere vračunane že predhodno. Powellove napovedi so zaznamovale tudi dogajanje na valutnih trgih, saj je ameriški dolar na podlagi napovedi nižanja obrestnih mer v ZDA v primerjavi s preostalimi pomembnimi valutami zdrsnil.
Dolar je izgubljal proti juanu
Dolar je izgubljal tudi proti juanu, ki postaja zaradi nizkih obrestnih mer kitajske centralne banke nova glavna valuta za t.i. »carry trade«, se pravi sposojanje denarja in njegovo reinvestiranje drugod po svetu. Nepredvidljivost kitajskih oblasti tu močno povečuje tveganje, a nadaljnjo pešanje kitajskega gospodarstva omejujeta nepredvidene dvige obrestnih mer, še posebej v okolju, kjer bodo tudi ostale glavne svetovne centralne banke zniževale obrestne mere.
NASVET ZA VLAGATELJE
Obrestne mere in ekonomska aktivnost še naprej ostajata glavna podatka, ki diktirata tempo na kapitalskih trgih. Oba dejavnika sta še naprej naklonjena vlagateljem. Obrestne mere bodo začele upadati, tempo upada pa ostaja nepredvidljiv. Recesije ni na vidiku in ekonomski podatki ne odstopajo bistveno od zgodovinskih povprečij. Rast v zadnjem letu in pol je pregrela predvsem tehnološke delnice, a slednje ostajajo privlačna izbira za vlagatelje in korekcija je bila hitro pozabljena. Za male vlagatelje, ki redno prilagajajo svoj portfelj dogajanju na trgu take korekcije predstavljajo privlačno nakupno priložnost, saj lahko kupijo delnice dobrih podjetij s popustom. Dejstvo je, da kljub rahlemu upočasnjevanju ameriškega in svetovnega gospodarstva le-to še naprej raste. Obenem glavni trendi ostajajo nedotaknjeni. Tehnologija in AI ostajata glavna razvojna faktorja. Zdravilo za debelost nadaljuje svoj pohod in prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje korekcije in nihaji navzdol predstavljajo privlačno nakupno priložnost. Ocenjujemo, da nas čaka še nekaj nepredvidljivih tednov, saj so pred nami sestanki centralnih bank, geopolitične napetosti in prihajajoče ameriške volitve, a stvari se bodo v nekaj mesecih umirile.
Obdobja povečane nihajnosti poudarjajo pomen razpršenega vlaganja za male vlagatelje. Razpršitev med obvezniške in delniške naložbe vlagatelju nudi določeno zaščito pred večjim nihanjem in obenem bolj stabilne donose. Za vse vlagatelje je razpršitev zato zelo priporočljiva, saj s tem bolje uravnavajo tveganje v naložbenem portfelju. Hkrati pa je nujno, da se tudi ob močnejših korekcijah vlagatelji držimo zastavljenega varčevalnega oziroma investicijskega načrta in da ne odreagiramo panično. Mali vlagatelji jo slabše odnesejo ob medvedjem trendu predvsem zaradi dejstva, da odreagirajo panično in odprodajo naložbe, namesto, da bi v takih trenutkih v portfelje dodali naložbe, ki jih lahko kupijo s popustom glede na preteklo obdobje. Obenem je nujno, da tudi ob močni rasti trgov dosledno uravnavajo deleže posameznih naložb v portfelju, se pravi da se ne pustijo zapeljati evforiji. Pretirana čustva so pri vlaganju pogosto sovražnik vlagatelja.
Trenutno so zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank privlačne dolgoročne obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Po pričakovanjih sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos. Ekonomska aktivnost ostaja relativno močna, čeprav se je v zadnjih mesecih umirja. Trg dela ohranja zaupanje potrošnikov in s tem trošenje na nivojih, ki omogočajo rast gospodarstev. Tudi v Evropi se kljub političnim pretresom ekonomska situacija popravlja, a ameriška tehnološka podjetja še naprej ostajajo gonilna sila delniških trgov. Vrednotenja tehnoloških delnic so še vedno nadpovprečna kar narekuje več previdnosti v prihajajočih tednih in popravki navzdol so možni. A zaradi dobrega poslovanja in nadpovprečne rasti ostajajo tehnološke delnice tudi kot del globalnih trgov privlačna dolgoročna naložba. Naslednje mesece ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.
Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja. S svetlo izjemo Indije. Zato ostajamo previdni do trgov v razvoju, a špekulativna privlačnost ostaja nespremenjena, saj poslovni rezultati nakazujejo da so predvsem kitajske delnice statično gledano poceni, obenem pa Indija nudi rastoče trge ter možna nižanja obrestnih mer.