Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Pretekli teden je bila Nvidia v središču pozornosti. Podjetje, ki je postalo sinonim razvoja umetne inteligence in je posledično v zadnjih četrtletjih postavljajo trende za celoten tehnološki sektor in borze nasploh, je poročalo rezultate drugega četrtletja.

 

Podjetja še naprej v velikem obsegu vlagajo v nove tehnologije

Več kot podvojena letna rast prihodkov in 75 % bruto marža je izkupiček še enega impresivnega četrtletja za Nvidio, ki pa vseeno ni zadovoljil na trenutke nerealnih pričakovanj vlagateljev v trenutno najbolj vročo delnico. Vse številke so presegle napovedi analitikov, vendar pa po nekoliko nižjih stopnjah kot v preteklih četrtletjih. Ob vrednotenjih, ki so upoštevala tako rekoč perfektne scenarije je to pomenilo več kot 5 % padec vrednosti delnice. A ohlajanje navdušenja nad Nvidio se ni prelilo na širši segment delnic področja umetne inteligence (UI) in splošne borzne indekse. Rezultati namreč kažejo, da temeljna zgodba in obeti za segment UI ostajajo nespremenjeni. Podjetja še naprej v velikem obsegu vlagajo v novo tehnologijo, le čas pa bo pokazal, kakšen bo izplen naložb v UI. Zaenkrat med vlagatelji prevladuje mnenje, da bo cena zamujenih priložnosti povezanih z UI močno presegala stroške investicij. Podjetja, ki zaostajajo pri razvoju in uvajanju umetne inteligence v svoj posel namreč beležijo precej nižjo rast cen delnic ter nižja vrednotenja kot delnice podjetij, ki so pri tem hitrejša in slednje tudi uspešno komunicirajo vlagateljem.

Umirjanje evforije na področju ameriških delnic, povezanih z umetno inteligenco

Vlagatelji so bili vse od prvega četrtletja 2023 navajeni, da Nvidia in z njo segment umetne inteligence vsako četrtletje znova postavlja nove mejnike in presega še tako optimistične napovedi. Seveda je neizogibno, da se tovrstna spektakularna rast na neki točki umiri, vrednotenja pa počasi normalizirajo. Ob umirjanju evforije na področju ameriških delnic, povezanih z umetno inteligenco, bodo več pozornosti deležni tudi ostali segmenti trga, kjer je ob solidni gospodarski rasti, začetku sproščanja denarne politike in nižjih vrednotenjih, prostora za rast še veliko.

Pričakuje se rez ključne obrestne mere na zasedanju ECB naslednji teden

Inflacija v Evropi se je avgusta dodatno znižala in je tako marsikje že dosegla ali pa celo padla pod ciljno vrednost 2 %. Na nivoju evrskega območja je vrednost splošnega indeksa CPI znašala 2,2 %, jedrna inflacija ostaja trdovratnejša in je pri 2,8 %. Rez ključne obrestne mere na zasedanju ECB, ki bo potekalo naslednji teden, je bolj ali manj z gotovostjo vračunan v tržna pričakovanja. Kljub ugodnim številkam, pa inflacija v segmentu storitev še ni premagana in je na letni ravni še zmeraj pri 4,2 %. Tudi zato bo cikel sproščanja denarne politike precej manj drastičen in silovit, kot je bil cikel zaostrovanja. Volitve v zveznih deželah Saška in Turingija na vzhodu Nemčije so prinesle zmago desnih krščansko-demokratske unije (CDU) in Alternative za Nemčijo (AfD). Ob ponedeljkovem odprtju je bila frankfurtska borza obarvana v rdeče, vlagatelje skrbi polarizacija nemške politike in posledice morebitnih populističnih politik ob vzponu strank, ki se močneje nagibajo na levi ali desni pol. Obenem zadnji podatki gospodarske aktivnosti kažejo, da nemška industrijska aktivnost kaže dodatne znake upadanje, kar skupaj z obračanjem volilcev bolj levo in bolj desno ustvarja negotovost pri globalnih vlagateljih. Podobno beležimo upad industrijske aktivnosti tudi v drugi največji EU ekonomiji, Franciji, a tu je za sodbo še nekoliko prezgodaj, saj je slednje lahko povezano z rastjo storitvenega sektorja v času olimpijskih iger.

Kitajske delnice so ob neprepričljivih četrtletnih rezultatih borznih družb izgubljale

Kitajske delnice so ob neprepričljivih četrtletnih rezultatih borznih družb izgubljale. Dober pokazatelj stanja na kitajskih borzah je bila objava rezultatov PDD Holdings, ki je matično podjetje znane spletne platforme Temu. Ob sicer še zmeraj strmi rasti v prejšnjem četrtletju, so pri podjetju podali precej bolj pesimistične napovedi za naprej. Zaupanje in poraba kitajskih potrošnikov namreč ostajata šibka in rast ter predvsem marže bodo po napovedih precej slabše od pričakovanj. Poleg tega vse večjo grožnjo predstavlja vmešavanje politike (tako kitajske kot EU in ZDA) v poslovanje podjetij, carinske vojne in vse strožja regulacija, ki na kitajskem že nekaj časa duši inovativnost in kreativnost. Obenem se nadaljujejo težave v nepremičninskem sektorju. Pozitivna novica iz Kitajske je, da je gospodarska aktivnost v privatnem sektorju, čeprav le za malenkost, nekoliko boljša v avgustu kot julija ali junija. A obenem celotna industrija, ki vključuje tudi državna in paradržavna podjetja, že četrti mesec nazaduje in posledično vlagatelji ostajajo pesimistični v svojem pogledu na kitajski kapitalski trg.

NASVET ZA VLAGATELJE

Obrestne mere in ekonomska aktivnost še naprej ostajata glavna podatka, ki diktirata tempo na kapitalskih trgih. Oba dejavnika sta še naprej naklonjena vlagateljem. Obrestne mere bodo začele upadati, tempo upada pa ostaja nepredvidljiv. Recesije ni na vidiku in ekonomski podatki ne odstopajo bistveno od zgodovinskih povprečij. Rast v zadnjem letu in pol je pregrela predvsem tehnološke delnice, a slednje ostajajo privlačna izbira za vlagatelje in korekcija je bila hitro pozabljena. Za male vlagatelje, ki redno prilagajajo svoj portfelj dogajanju na trgu take korekcije predstavlja privlačno nakupno priložnost, saj lahko kupijo delnice dobrih podjetij s popustom. Dejstvo je, da kljub rahlemu upočasnjevanju ameriškega in svetovnega gospodarstva le to še naprej raste. Obenem glavni trendi ostajajo nedotaknjeni. Tehnologija in AI ostajata glavna razvojna faktorja. Zdravilo za debelost nadaljuje svoj pohod in prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje korekcije in nihaji navzdol predstavljajo privlačno nakupno priložnost. Ocenjujemo, da nas čaka še nekaj nepredvidljivih tednov, saj so pred nami sestanki centralnih bank, geopolitične napetosti in prihajajoče ameriške volitve, a stvari se bodo v nekaj mesecih umirile.

Trenutno so zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank privlačne dolgoročne obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Po pričakovanjih sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos. Ekonomska aktivnost ostaja relativno močna, čeprav se je v zadnjih mesecih umirja. Trg dela ohranja zaupanje potrošnikov in s tem trošenje na nivojih, ki omogočajo rast gospodarstev. Tudi v Evropi se kljub političnim pretresom ekonomska situacija popravlja, a ameriška tehnološka podjetja še naprej ostajajo gonilna sila delniških trgov. Vrednotenja tehnoloških delnic so še vedno nadpovprečna kar narekuje več previdnosti v prihajajočih tednih in popravki navzdol so možni. A zaradi dobrega poslovanja in nadpovprečne rasti ostajajo tehnološke delnice tudi kot del globalnih trgov privlačna dolgoročna naložba. Naslednje mesece ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.

Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja. S svetlo izjemo Indije. Zato ostajamo previdni do trgov v razvoju, a špekulativna privlačnost ostaja nespremenjena, saj poslovni rezultati nakazujejo da so predvsem kitajske delnice statično gledano poceni, obenem pa Indija nudi rastoče trge ter možna nižanja obrestnih mer.