Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.
Vztrajna rast na delniških trgih se nadaljuje. Najpomembnejši borzni indeksi so še šesti teden zapored pridobivali. Po vmesnem obdobju unovčevanja dobičkov in menjavah v preostale sektorje, so v zadnjih tednih ponovni zagon dobile tehnološke delnice, ki so razporejene med več sektorjev. Tehnološki indeks Nasdaq se je tako povsem približal rekordu iz letošnjega julija in odprto je vprašanje, ali ga bodo prihajajoči rezultati za tretje četrtletje potisnili na nove rekordne nivoje.
Za obuditev optimizma med vlagatelji so poskrbeli ugodni obeti nadaljnjega sproščanja denarne politike
Za obuditev optimizma med vlagatelji v t.i. rastoče delnice (growth stocks), delnice hitrorastočih podjetij, so poskrbeli ugodni obeti glede nadaljnjega sproščanja denarne politike. V zadnjem tednu smo spremljali tudi oživitev t.i. Trump trade-a, saj zadnji podatki več možnosti za zmago znova pripisujejo republikancem. V skladu s tem so denimo rasle delnice z manjšo tržno kapitalizacijo, ki naj bi prosperirale zaradi rahljanja regulacije in ohranjanja nizkih davkov pod Trumpovo administracijo. Ponovno so se nekoliko zvišale zahtevane donosnosti na ameriške državne obveznice, saj na trgu prevladuje mnenje, da bi Trumpov mandat zaradi poudarka na še ohlapnejši fiskalni politiki in protekcionističnih ukrepih v obliki carinskih vojn pomenil večje tveganje za ponovno obuditev inflacije in še večjo praznino v državni blagajni. A rezultati javnomnenjskih raziskav ostajajo tesni. Kakršnekoli napovedi pred volilnim 5. novembrom so zato nehvaležne. V primeru tesnega izida ali pravnih izzivov (npr. nepriznanje rezultatov s strani tabora poražencev) bi lahko bil nov predsednik znan celo kasneje, kar bi prineslo negativno razpoloženje na trg.
Podjetja so v tretjem četrtletju poslovala zelo uspešno in zadržala visoke stopnje rasti dobičkov
Vlagatelji so bili zadovoljni tudi z drugim tednom sezone objav četrtletnih rezultatov, ki zaenkrat potrjujejo napovedi o tem, da so podjetja v tretjem četrtletju znova poslovala zelo uspešno in zadržala visoke stopnje rasti dobičkov. Ob odličnih rezultatih tajvanskega proizvajalca mikročipov Taiwan Semiconductor, so ponovno cvetele delnice povezane z AI oziroma umetno inteligenco. Največja med njimi, Nvidia, je v celoti izničila septembrski popravek in v dobrem mescu dni pridobila več kot 25 % ter pretekli trgovalni teden zaključila na novi rekordni vrednosti. Zelo dobre rezultate so objavile ameriške banke, ki še naprej beležijo visoko rast prihodkov iz obresti, voda na mlin finančnih institucij je bila tudi strma rast na borzah. Med IT velikani je pretekli teden pozitivno presenetil tudi Netflix in pridobil več kot 10%, saj je rast uporabnikov hitrejša od pričakovanj.
Ekonomska stagnacija v Evropi kliče po nižjih obrestnih merah
Evropska centralna banka je za gostujoče srečanje, ki ga pri ECB občasno organizirajo v eni od držav članic evroobmočja, tokrat izbrala Slovenijo. Centralni bankirji so tako na Brdu pri Kranju, v skladu s pričakovanji trga, depozitno obrestno mero iz 3,5 % znižali na 3,25 %. To je bilo prvo znižanje obrestne mere na dveh zaporednih srečanjih po 13 letih. Vodilni pri ECB se, kljub upadu inflacije in ekonomski stagnaciji, niso zavezali k nadaljevanju rahljanja denarne politike na prihodnjih srečanjih, a vlagatelji se z njimi ne strinjajo, vrednotenja na terminskih trgih namreč odražajo precejšnjo verjetnost, da bo ECB decembra nadaljevanja niz nižanja obrestnih mer. Ekonomska stagnacija v Evropi kliče po nižjih obrestnih merah. Pretekli teden je tako razočaralo še največje evropsko tehnološko podjetje ASML, ki proizvaja stroje za izdelavo čipov in potrdilo, da je pri polprevodnikih vse kar ni povezano z umetno inteligenco in podatkovnimi centri trenutno v fazi stagnacije. Posledično je cena delnice upadla za več kot 15% in primat največjega tehnološkega podjetja v Evropi je sedaj prevzel SAP. A vprašanje za kako dolgo, saj ta teden tudi SAP razkriva rezultate poslovanja.
Nihajnost na kitajskih borzah ostaja izrazito povečana
Kitajski BDP se je v tretjem četrtletju povečal za 4,6 %, kar je bilo nekoliko nad pričakovanji, a še zmeraj pod plani kitajske komunistične partije. Letna inflacija na Kitajskem je bila septembra pri 0,6 % , jedrna komajda pozitivna pri 0,1 %. Indeks cen proizvajalcev pa je na letni ravni upadel za 2,8 %. Kitajsko gospodarstvo se torej, poleg ostalih težav, še naprej sooča z zelo nizko inflacijo, ki je predvsem posledica pesimističnih domačih potrošnikov. Nihajnost na kitajskih borzah ostaja izrazito povečana, vlagatelji namreč burno reagirajo na različne napovedi in špekulacije glede obsega fiskalnega stimulusa. Zato kitajski trg ostaja zanimiv le za vlagatelje s tršo kožo in tiste, ki verjamejo v dolgoročen obrat na bolje.
NASVET ZA VLAGATELJE
Ekonomska aktivnost v ZDA ostaja živahna, medtem ko se Evropa in Kitajska spopadata s počasno rastjo oziroma stagnacijo. Zaradi močne Amerike in njenega propulzivnega gospodarstva svetovno gospodarstvo raste. Borzna rast v zadnjem letu in pol je pregrela predvsem vroče tehnološke delnice ter delnice povezanimi z vročimi megatrendi, in čeprav slednje še naprej ostajajo privlačna izbira za vlagatelje predvsem zaradi nadpovprečne rasti, se je zbudil tudi preostali del borznega trga. Pred nami so volatilni jesenski tedni, ki bodo po pričakovanjih trajali do ameriških volitev. Lahko pa tudi nekoliko dlje, če bomo doživeli povolilni kaos ob nepriznavanju rezultata volitev. Slednje ni vračunano v trge in lahko vlagatelje preseneti. Slednje lahko povzroči močnejše premike na trgih. Za male vlagatelje, ki redno prilagajajo svoj portfelj dogajanju na trgu, morebitni popravki predstavlja privlačno nakupno priložnost, saj lahko kupijo delnice dobrih podjetij s popustom. Megatrendi ostajajo nedotaknjeni. Tehnologija in AI ostajata glavna tehnološka razvojna faktorja. Zdravilo za debelost nadaljuje širi področja uporabe, prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več in energetska učinkovitost prinaša milijardne prihranke. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje korekcije in nihaji navzdol predstavljajo privlačno nakupno priložnost.
Še naprej so zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank privlačne dolgoročne obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos. Naslednje mesece ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.
Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja. S svetlo izjemo Indije. Zato ostajamo previdni do trgov v razvoju. Kitajske delnice so v zadnjem tednu prinesle to, kar smo napovedovali še od začetka leta. Hiter in močan skok tečajev zgodovinskih razsežnosti. Žal je tako špekulativno naložbo težko ujeti in zanjo je potrebno veliko potrpežljivosti in debelo kožo. Vsem, ki so zamudili priložnost, bi na tej točki odsvetovali pretirani tek za rastočim trgom. Ker sklad ponuja tudi indijske delnice ostaja dolgoročno privlačna, a nadpovprečno tvegana investicijska priložnost. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka, saj Indija živi življenje, nekoliko odmaknjeno od preostalega sveta, indijska podjetja pa uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. A tudi v Indiji se zdi da je pred nami obdobje konsolidacije trga, saj je bila rast na delniških trgih v zadnjih nekaj letih mogoče nekoliko prehitra.