Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Podobno kot na predsedniških volitvah leta 2016 je Donald Trump znova presegel napovedi javnomnenjskih raziskav in dokaj prepričljivo dobil drugi mandat v Beli hiši. Kaže, da se republikancem obeta tudi večina v obeh domovih ameriškega kongresa. Kljub temu, da je obdobje po volitvah zgodovinsko gledano ugodno za borze, pa tako pozitivnemu odzivu delnic na volitve, še nismo bili priča.

 

Vlagatelji stavijo na to, da bodo napovedana znižanja davkov in deregulacije pod Trumpom 2.0 dala dodaten veter v jadra ameriškemu gospodarstvu in dobičkom podjetij, kar še stopnjuje vročico na trgu. Pri tem naj bi se davek od dohodkov pravnih oseb znižal na 15 % za vsa podjetja, ki proizvajajo svoje izdelke v ZDA. Spomnimo, ta davek je Trump iz 35 % na 21 % znižal že v svojem prvem  mandatu. Pri investicijski banki Goldman Sachs ocenjujejo, da bi samo ta poteza pomenila 4 % povprečno zvišanje dobičkov podjetij znotraj indeksa S&P  500. Na področju rahljanja regulacij precej prahu dvigajo napovedi o zmanjšanju okoljevarstvenih omejitev in spodbujanje rabe fosilnih goriv. Tehnološka podjetja se nadejajo spremembe na področju varstva podatkov in nadzora nad umetno inteligenco, kar bi omogočilo manj ovir pri raziskavah, razvoju in uvajanju tehnoloških inovacij. Zmago Trumpa so pozdravili tudi vlagatelji v delnice iz finančnega sektorja, kjer se napoveduje zmanjšanje nadzora nad kapitalskimi zahtevami bank in nasploh ugodnejše poslovno okolje, ki bi prineslo zagon izdaje prvih javnih ponudb delnic ter drugih storitev investicijskega bančništva. V pričakovanju sproščanja regulacij so pretekli teden močno pridobivale tudi delnice zdravstvenega sektorja.

S&P 500 je prvič dosegel vrednost 6000 točk

V vrednotenja na trgih so bila pred volitvami vračunana tveganja povezana z možnostjo izpodbijanja veljavnosti rezultatov volitev. Napoved mirne predaje oblasti republikancem je zato prinesla olajšanje in dodaten pospešek na trgu. Ameriški indeks S&P 500 je v petek prvič dosegel vrednost 6000 točk. Rast vrednosti ameriških delnic je za evropske vlagatelje potenciral še dolar, ki je napram evru močno pridobival. Zaenkrat so se torej vlagatelji na ameriških  delniških trgih osredotočili na pozitivne vplive Trumpove zmage. Tveganja povezana z uvedbo novih tarif so ostala v senci optimizma glede Trumpovih razvojno naravnanih oz. politik za rast gospodarstva.

V Evropi odmeval razpad vladne koalicije v Nemčiji

Ni potrebno posebej poudarjati, da bi Trumpova protekcionistična politika in uvedba novih tarif še precej večje posledice kot na ameriškem, pustila na izvozno naravnanem evropskem in kitajskem gospodarstvu. Po pričakovanjih je bil torej odziv na Trumpovo zmago na evropskih borzah povsem drugačen kot čez lužo. Indeks Stoxx Europe 600 je pretekli teden izgubil 1 %. Ob ameriških volitvah je v Evropi odmeval razpad vladne koalicije v Nemčiji, kjer bo, kot trenutno kaže, še pred koncem leta potekalo glasovanje o zaupnici Scholzove vlade. Nemške delnice so kljub politični krizi pridobivale, saj vlagatelji upajo, da bodo predčasne volitve prinesle učinkovitejšo vlado, ki bi oživela največje evropsko gospodarstvo. Nemška stagnacija in neposrečen oziroma prehiter zeleni prehod imata zaradi velikosti nemškega gospodarstva močan negativen vpliv na celotno Evropo.

Kitajske borze brez večje panike ob zmagi Trumpa 

Na kitajskih borzah večje panike ob zmagi Trumpa ni bilo, kar potrjuje, da so v vrednotenja kitajskih delnic že vračunani negativni scenariji, vključno s tarifno vojno. V središču pozornosti vlagateljev so bile predvsem podrobnosti o novem stimulusu, ki pa ni v celoti zadovoljil pričakovanj vlagateljev. Stimulus je usmerjen na reševanje visoke zadolženosti in težav z likvidnostjo lokalnih oblasti, potrošnika in njegovega zaupanja v pozitiven gospodarski razvoj pa niti ne omenjajo. Potrošnik bo morebiti omenjen v prihodnjih mesecih, ko bo več jasnega kako se bo razvila carinska vojna z ZDA.

Na udaru ameriške državne obveznice

Ker uresničevanje Trumpovih politik ne bo mogoče brez dodatnega povečevanja javnofinančnega primanjkljaja, so bile na udaru ameriške državne obveznice. Zahtevana donosnost zopet raste, trenutno dosega 4,35% in vlagatelji gledajo nivoje okoli 5%, ki bi lahko negativno vplivali tudi na delniški trg. Pričakuje se, da bo Trumpova stimulativna fiskalna politika pomenila večji pritisk na inflacijo. Zaradi tega bi lahko bili pri ameriški centralni banki, ki je prejšnji teden v senci volitev obresti znižala za 0,25 %, v prihodnje bolj zadržani pri zniževanju obrestnih mer.

NASVET ZA VLAGATELJE

Ekonomska aktivnost v ZDA ostaja živahna, medtem ko se Evropa in Kitajska spopadata s počasno rastjo oziroma stagnacijo, obenem pa zaradi nove ameriške administracije obema regijama grozijo višje carine za trgovanje z ZDA. A zaradi močne Amerike in njenega propulzivnega gospodarstva svetovno gospodarstvo raste. Borzna rast je v zadnjem letu in pol je pregrela predvsem tehnološke delnice ter delnice povezanimi z vročimi megatrendi. A slednje še naprej ostajajo privlačna izbira za vlagatelje predvsem zaradi nadpovprečne rasti. Obdobje po volitvah je zgodovinsko gledano eno boljših za vlagatelje, a zaradi močne rasti v zadnjem času previdnost vseeno ni odveč. Nova Trumpova administracija predstavlja optimizem za trge zaradi znižanja davkov, deregulacije in podobnih ukrepov, a vlagatelj se mora ob tem zavedati, da lahko vsi ukrepi ne bodo uvedeni v polni meri, ter da so vrednotenja zgodovinsko gledano nadpovprečna oziroma visoka. Med megatrendi tehnologija in AI ostajata glavna tehnološka razvojna faktorja. Zdravilo za debelost nadaljuje širi področja uporabe, prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več in energetska učinkovitost prinaša milijardne prihranke. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg še naprej ostaja privlačen. Posledično ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.

Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank so privlačne dolgoročne obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.

Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja. S svetlo izjemo Indije. Zato ostajamo previdni do trgov v razvoju. Kitajske delnice so se po močni rasti umirile in niso uspele postaviti temeljev za dolgoročno bolj vzdržne pozitivne trende rasti. A zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Sklad ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka, saj Indija živi življenje, nekoliko odmaknjeno od preostalega sveta, indijska podjetja pa uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. A tudi v Indiji se zdi da je pred nami obdobje konsolidacije trga, saj je bila rast na delniških trgih v zadnjih nekaj letih mogoče nekoliko prehitra. Zato sklad Indija kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.