Aktualno
Zmaga za bolj tvegane naložbe
|Dolgo pričakovane volitve v najpomembnejši ekonomski in vojaški državi na svetu so vrnile na predsedniški položaj Donalda Trumpa. Ameriške delnice so sicer že celotno leto pridobivale. V zadnjih mesecih se je oblikoval t.i. »Trump trade«.
Dolgo pričakovane volitve v najpomembnejši ekonomski in vojaški državi na svetu so vrnile na predsedniški položaj Donalda Trumpa. Ameriške delnice so sicer že celotno leto pridobivale. V zadnjih mesecih se je oblikoval t.i. »Trump trade«. V slovenščino to lahko prevedemo kot naložbena strategija, ki stavi na zmago Trumpa in posledično določene delnice pridobijo, določene pa izgubijo. Ko so ankete vedno bolj kazale na zmago, je tudi določen segment delnic pridobival, določen pa izgubljal. Resda so tik pred volitvami delnice nekoliko izgubile, saj so določeni investitorji svoje pozicije pred volilnimi rezultati zaprli, saj niso želeli izgubiti dobičkov, ki so jih imeli. Po objavi rezultatov pa se je Trump trade več kot očitno nadaljeval. Močno so pridobile predvsem bolj tvegane naložbe. Ameriške regionalne banke so zrasle za več kot 10 odstotkov, naftna podjetja za okoli 9 odstotkov, domača proizvodna podjetja za okoli 6 odstotkov, panoga IT okoli 5 odstotkov, delnice Tesle za več kot 25 odstotkov in še bi lahko naštevali. Na drugi strani so padle delnice, ki so povezane z zeleno energijo. Padle so tudi tuje valute, evro je proti dolarju izgubil več kot 2 odstotka, mehiški peso za dobre 3 odstotke. Če evropske delnice merimo v dolarjih, tako od volitev naprej izgubljajo. Trump namreč želi zvišati carine tako na evropski kot tudi kitajski uvoz, kar bi lahko poslabšalo ekonomsko situacijo v obeh regijah. Poleg tega je napovedal tudi nižji davek na dobičke podjetij iz 21 odstotkov na 15. To po našem mnenju prinese 5-odstotno povečanje dobička na delnico indeksa S&P 500. Celotna ekonomska politika se tako vrti okoli nižjih davkov za podjetja, manj regulacije, nižji ceni nafte. To seveda vodi v večji primanjkljaj. Če dodamo še višje carine, ki prinesejo višje cene pa tudi v višjo inflacijo. Kako bo tukaj postopal Fed bo zelo zanimivo spremljati, lahko da dobimo v drugi polovici leta 2026 tudi nov krog inflacije. Trenutno trgi tega še ne vračunavajo ampak nadaljujejo z rastjo na podlagi Trumpovih napovedi. Ameriška ekonomija je trenutno v zelo superiornem položaju, tako da si Trump lahko privošči marsikaj. Še največjo težavo bo imel s svojimi volivci, kako jih zvišati razpoložljiv prihodek, saj podatki kažejo, da približno polovico Američanov nima nobenih prihrankov in živijo od plače do plače. Prav ti so tudi nezadovoljni s trenutno ekonomsko situacijo, ki je sicer po statističnih podatkih zelo dobra. Brezposelnosti ni, delnice beležijo rekorde. Vendar pa rast plač povsod ne dohaja inflacije in počutje določenega segmenta prebivalstva je zelo negativno.
Kratkoročno se tako zdi, da bodo vlagatelji še nekoliko prilagodili svoje pozicije glede na Trumpovo gospodarsko politiko, a določena dolgoročna vprašanja ostajajo odprta. Kako bo Trumpova administracija usklajevala visoko potrošnjo z naraščajočim primanjkljajem ter kakšne posledice bodo imeli višji trgovinski pritiski na svetovno gospodarstvo, ostaja neznanka. Hkrati se postavlja vprašanje, kako bodo strožji trgovinski pogoji vplivali na mednarodne odnose in položaj ZDA v globalnem gospodarskem ekosistemu. Čeprav trgi trenutno uživajo v rasti, se je potrebno zavedati, da bi lahko prihodnje leto prineslo več nepredvidljivosti.