Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Večina torte že pojedene v letu 2024, leto 2025 bo prineslo nove zmagovalce

Še dva tedna nas loči do konca zelo donosnega leta 2024. Enega najboljših v tem tisočletju. Pretekli teden je tehnološki indeks Nasdaq, na krilih delnic povezanih z AI trendi, prebil mejo 20.000 točk in je letos prinesel že več kot 36 % rast v evrih. A na splošno gledano so ameriške delnice zastopane v indeksu S&P 500 pretekli teden ostale več ali manj nespremenjene. Ta teden nas čaka zadnje zasedanje Fed v tem letu in obrestne mere se bodo po napovedih znižale za 0,25 odstotne točke. Obenem trg pričakuje še dva reza v naslednjem letu, medtem ko ECB napoveduje močnejše znižanje obrestnih mer, saj je gospodarski položaj v Evropi precej slabši kot v ZDA. Tudi inflacijski podatki za november, letna inflacija ostaja pri 3,3 %, so bili v skladu  s pričakovanji kar vlagateljem daje upanje v nadaljnje zniževanje obrestnih mer. Vzpodbudno je močno umirjanje rasti cen najemnin, ki so novembra zrastle najmanj od leta 2021. Sliko je nekoliko skazila le informacija o nadpovprečnem skoku cen pri proizvajalcih, a zaenkrat en podatek še ne nakazuje spremembe trenda, bo pa v prihodnje potrebno biti pozoren na to, kaj se dogaja s cenami v proizvodnem delu gospodarstva, saj je ravno ta del ekonomije najmočneje prispeval k ohlajanju inflacije v zadnjem letu. Na delniškem trgu so v ospredju ostale tehnološke delnice, povezane s tehnološkimi trendi, predvsem umetno inteligenco in polprevodniki. Broadcom, eden največjih proizvajalcev čipov je v petek po dobrih rezultatih pridobil skoraj 25 % in na trgu presegel vrednotenje 1000 milijard dolarjev. Nekatere tehnološke delnice se v tem okolju optimizma zdijo zelo bogato ovrednotene, saj bo njihovo poslovanje moralo rasti z visokimi stopnjami kar precej let. Zato se nam na tej točki zdi, da marsikatera delnica nima več prostora za rast v letu 2025. Večina torte se zdi že pojedena v letu 2024 in leto 2025 bo vsaj deloma prineslo nove zmagovalce.

ECB je znižala obrestno mero za 0,25 odstotne točke

Evropski trgi so pretekli teden končali v rdečih številkah, a premiki so bili relativno majhni. ECB je znižala obrestno mero za 0,25 odstotne točke in hkrati napovedala dodatne reze v 2025. Gospodarski položaj predvsem v Nemčiji se slabša. Pretekli teden so cene energije zopet močno poskočile, saj je bilo premalo sonca in vetra. To kaže na srčiko nemških in s tem evropskih težav, predrago energijo in zgrešen zeleni prehod. Vlagatelji upamo, da lahko prihajajoče nemške volitve konec februarja prenesejo preobrat in vnovičen zagon nukleark, a to se zdi vse bolj oddaljen cilj. Nemška politika ostaja nenaklonjena tudi dodatnemu zadolževanju, ki bi bil namenjen izboljšanju infrastrukture, obrambi in gospodarski revitalizaciji, zaradi česar gospodarski inštituti za naslednjo leto napovedujejo stagnacijo oziroma minimalno gospodarsko rast v Nemčiji, s tem pa tudi Evropi. Razkorak med ameriškimi in evropskimi delnicami se bo očitno nadaljeval.

V Indijo se po jesenski korekciji tečajev vrača optimizem

Trgi v razvoju, predvsem Indija in Kitajska sta pretekli teden končali v zelenih številkah, a predvsem Kitajska zaradi »prevelikih« pričakovanj o dodatnem stimulusu, za katerega se zdi, da vsaj še nekaj časa ne bo. Podatki o prodaji na drobno so slabi, saj je rast slednje vse manjša. To kaže, da zaupanje potrošnikov ne okreva in da dosedanji stimulus ni imel velikega učinka na zasebno potrošnjo, ki pa bo ključna komponenta rasti, če Trump in ZDA uvedejo visoke carine na kitajsko blago. V Indijo se po jesenski korekciji tečajev vrača optimizem, saj so gospodarski podatki dobri, obenem pa del vlagateljev zaradi razočaranja nad kitajskim odzivom na gospodarsko krizo iz kitajskih delnic vrača nazaj v indijske.

Evro trenutno ostaja stabilen

Evro trenutno ostaja stabilen na nivoju okoli 1,05 dolarja za evro in premike bi lahko videli šele po novem letu. Cene nafte so relativno stabilne že vse od sredine oktobra dalje in se gibljejo okoli 70 dolarjev, a zdi se da trend sili navzdol, saj črpanje ostaja stabilno, obenem pa poraba zaradi upočasnjevanja rasti pada in leto 2025 bi lahko prinesle večje presežke in s tem pritisk na ceno surove nafte.

NASVET ZA VLAGATELJE

Gospodarska aktivnost v ZDA ostaja močna, a Evropa in Kitajska se spopadata s upočasnjeno rastjo oziroma stagnacijo. Zaradi nove ameriške administracije obema regijama grozijo višje carine za trgovanje z ZDA in posledično nadaljnje slabšanje gospodarskega položaja. Po zaslugi močne Amerike in njenega  gospodarstva svetovno gospodarstvo še naprej raste. Borzna rast je v zadnjem letu povišala vrednotenja tehnološkim delnicam ter delnice povezanimi z vročimi megatrendi, kot je umetna inteligenca. Te ostajajo privlačna izbira za vlagatelje zaradi hitre rasti poslovanja, a vrednotenja vključujejo optimističen pogled v prihodost. Obdobje po volitvah je zgodovinsko gledano eno boljših za vlagatelje, a previdnost ni odveč, saj se nova Trumpova administracija šele postavlja in lahko pride do večjih presenečenj, ki lahko negativno vplivajo na trge. Nova administracija predstavlja optimizem za trge zaradi pričakovanega znižanja davkov, deregulacije in drugih vlagateljem prijaznih ukrepov. Vlagatelj se mora ob tem zavedati, da vsi ukrepi morda ne bodo uvedeni v polni meri, ter da so vrednotenja zgodovinsko gledano visoka, predvsem v tehnološkem sektorju. Med megatrendi tehnologija in AI ostajata glavna tehnološka razvojna dejavnika. Zdravilo za debelost širi področja uporabe, prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več in energetska učinkovitost prinaša milijardne prihranke. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.

Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank so privlačne dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.

Trgi v razvoju ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Kitajske delnice zaenkrat niso uspele postaviti temeljev za dolgoročno bolj vzdržne pozitivne trende rasti. Nasprotno, zopet počasi izgubljajo vrednost. A zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. V Indiji se zdi, da smo v obdobju konsolidacije trga, saj je bila rast na delniških trgih v zadnjih nekaj hitra. Taka obdobja predstavljajo priložnost za vstop za zamudnike. Zato sklad Indija kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.