Aktualno
Bo pred ameriškimi volitvami borzo streslo?
|Če pogledamo zgodovino in dogajanje v volilnem letu, vidimo, da delniški trgi dva meseca pred datumom volitev drsijo navzdol. Vsaj tako se je v povprečju dogajalo doslej. Ameriški delniški trgi septembra začnejo drseti navzdol in dno najdejo v tednu pred volitvami. To je posledica volilne retorike in posledično živčnosti vlagateljev, ki z nakupi rajši malo počakajo oziroma tudi prodajo posamezne naložbe.
Letošnja kampanja je sicer zanimiva, vendar ni veliko tem, ki bi vplivale na cene delnic. Demokratska stranka običajno govori o visokih cenah v zdravstvu in o tem, kako jih bodo znižali, ter o višji obdavčitvi bogatih. Tega trenutno ni v ospredju. Republikanci pa tradicionalno bolj podpirajo “stare” industrije in niso toliko naklonjeni podjetjem, ki so večinoma prisotna v Silicijevi dolini. Tudi tega tokrat ni na tapeti. Tako delnice doslej relativno mirne in niso pod vplivov predvolilne retorike. Ravno nasprotno – desni predstavnik Trump želi posamezne davke še znižati in uvesti nekatere carine, ki bi ameriška podjetja naredile še bolj konkurenčna. Leva stran pa prav tako želi, da so tehnološka podjetja še naprej globalno usmerjena in da rastejo. Poleg tega smo v času, ko bo Fed ponovno znižal obrestno mero. Trenutno je sicer najverjetneje, da bodo obrestno mero spustili za 25 bazičnih točk, na rang od 5 do 5,25 odstotka. Se je pa verjetnost, da dobimo rez za 0,5 odstotka, v zadnjih dneh povečala. Vseeno bi bilo to presenečenje, a dejstvo je, da člani ameriške centralne banke niso enotni glede tega, kakšen rez bi bil bolj primeren.
Inflacija ostaja nad ciljanima dvema odstotkoma, vseeno pa se deli gospodarstva ohlajajo oziroma posamezni indikatorji nakazujejo, da se bo določena ohladitev gospodarstva zgodila. V tem primeru je zelo pomembno vprašanje, kako močna bo ohladitev, kajti če dobimo recesijo, to pomeni, da nekatere delnice in sektorji strmo upadejo. V tem primeru je treba imeti naložbe v bolj varnih sektorjih, kot so zdravstvo in osnovne potrošne dobrine ali preskrba. Če recesije ne bo, pa bodo verjetno najbolj rasle tehnološke delnice in tudi nekatere delnice, ki so že doživele korekcijo. Trenutno sicer vsi makroekonomski kazalniki kažejo, da lahko v ZDA pričakujemo umirjanje gospodarstva, in ne recesije, kar bi pomenilo, da lahko delniški trgi še naprej rastejo. Vseeno pa je treba upoštevati, da smo v predvolilnem času in da ta še lahko postreže z bolj radikalnimi izjavami, ki bi vplivale na posamezne delnice. Vlagatelji tako lahko v naslednjem mesecu in pol še pričakujejo večjo nihajnost in mogoče tudi kakšno korekcijo. Dobra novica je, da je čas po volitvah doslej v zgodovini v povprečju prinesel višje tečaje. Ali bo tudi letos tako, pa bomo še videli.