Koliko izgube lahko prenesete brez večjega stresa?

Naložbe v delnice so veliko bolj donosne kot katerakoli druga naložbena oblika. Vendar k temu sodijo tudi nihanja na finančnih trgih tako navzgor, kot tudi navzdol. Nenazadnje pride včasih tudi do borznega zloma, kar pa za dolgoročne vlagatelje niti ni tako slabo – seveda če se v napačnem trenutku ne odzovejo panično.

 

 

Kdor želi investirati v delnice, mora razmišljati tako kot pri vsaki igri: le tisti, ki zna tudi izgubljati, lahko zmaguje. Ampak: Ste pripravljeni izgubiti toliko, kot si želite pridobiti?

Padci tečajev na delniških trgih se ne pojavljajo v rednih intervalih ampak so nepredvidljivi in jih ne more nihče napovedati. So pa  del borznih ciklov, katerim se ne moremo izogniti. Kljub temu delnice, zgodovinsko gledano, v primerjavi z ostalimi oblikami premoženja, dosegajo najvišjo donosnost. Padci tečajev delnic niso tako pogosti, zagotovo pa jim vedno sledi okrevanje.

Izguba in čustva

Izguba je beseda, ki ima na borznem trgu izrazito negativen prizvok in nam izzove številne čustvene reakcije. Ima velik vpliv na naše razpoloženje in kaj hitro nas lahko zajame panika. Najbolje je, da se v naprej pripravimo, kako bomo odreagirali, ko bo prišlo do padca tečajev. In tu ni vprašanja, če bo prišlo do padca tečaje, temveč je vprašanje le kdaj bo do tega prišlo.

Če bi bilo možno, bi seveda vsi najraje kupovali izključno le takrat, ko so tečaji najnižji in prodajali, ko so najvišji. Ampak tržno taktiziranje je zelo težko in ne uspe niti veliki večini strokovnjakov.

Verjemite, da tržno taktiziranje niti ni potrebno. Bolj pomembno je, da ostaneš v naložbi in si zraven tudi, ko trg okreva. Tako bodo kmalu prišli v ospredje dobički iz okrevanja, zgube iz preteklosti pa bodo pozabljene. Na dolgi rok se vam bo to zdelo le kot droben tresljaj izgubljen v času.

Boste vzdržali do konca?

To je seveda nujno. Če zamudite okrevanje tečajev, izgubite tudi priložnosti, ki jih nudijo finančni trgi. Ob padcu tečajev vas torej ne sme popasti strah, kajti obstaja možnost, da boste prodali svojo naložbo ob najslabšem možnem času. In tako se boste najverjetneje pridružili velikim poražencem igre tržnega taktiziranja.

Koliko izgube lahko prenesete?

Ste sposobni prenesti 50-odstotno izgubo brez poseganja v vaš portfelj? Je pri 30-odstotni izgubi prag, pri katerem morate nekaj storiti? Ali pa prodajate svoje delnice brez nadaljnjega, tudi pri prvi turbulenci 10 odstotkov?

To so vprašanja, ki jih morate zagotovo predelati z izbranim finančnim svetovalcem, ki imajo za ta namen zelo podrobne vprašalnike in skupaj bosta določila vašo toleranco do tveganja še preden začnete z vlagati v vrednostne papirje. In če se vaše finančne okoliščine ne spreminjajo, se morate tega držati.

Če niste pripravljeni izgubi polovice, potem tudi ne smete 100% svojega premoženja naložiti v delnice. Izberete lahko naložbene razrede, ki niso tako tvegani. Obveznice in skladi denarnega trga npr. ne nihajo toliko.

 

Struktura premoženja naj bo prilagojena stopnji tveganja, ki ste jo pripravljeni sprejeti

Od stopnje tveganja, ki ste ga pripravljeni sprejeti, je odvisna vaša struktura naložb. Pomembno je, da redno spremljate sestavo vaših naložb in jo prilagajate strukturi, ki je primerna vašemu odnosu do tveganja in je bila izbrana pred vašim investiranjem.

To pomeni: pri tržni korekciji morate dokupiti tiste naložbene razrede, ki so utrpeli največji padec, denar pa dobite od prodaje naložb, ki so dosegle pričakovani dobiček. To je tisto, kar vsakdo želi: kupiti nizko, prodati visoko. Brez prognoze, brez tržnega taktiziranja, anticiklično in popolnoma avtomatsko. Samo zdržati morate do konca in ste dvojno nagrajeni: z dobičkom iz naslova okrevanja trgov in donosom iz naslova dokupov naložb.

 

O avtorju: Lidija Selič

Strokovna finančna svetovalka z bogatimi izkušnjami na področju borznega posredovanja in svetovanja. Od leta 2017 je zaposlena v družbi Generali Investments (prej KD Skladi). Dobre odnose z vlagatelji gradi na medsebojnem zaupanju, ki je ključnega pomena za uspešno sodelovanje in izbiro ustrezne strategije, ki bo vlagatelja vodila do zastavljenega cilja.