Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Poletje je na vrhuncu in počitnice tečejo s polno paro povsod na severni polobli, a dogajanje na finančnih trgih ni nič kaj dopustniško. Indeks volatilnosti VIX je bil pretekli teden najvišje po aprilu in teden so zaznamovale velike razlike med donosi in gibanji na posameznih delih trga.  

 

Ameriški S&P 500 pretekli ponedeljek do novih rekordnih vrednosti

Ameriški S&P 500 se je prejšnji ponedeljek dotaknil novih rekordnih vrednosti, a sledila je velika rotacija iz tehnoloških velikanov v t.i. vrednostne delnice in nekatere druge segmente trga, ki so v preteklih mesecih močno zaostajali v rasti. Izjemna rast majhnega števila največjih delnic v zadnjem obdobju je privedla do tega, da največjih 10, v veliki meri tehnoloških delnic v ZDA, predstavlja več kot tretjino tržne kapitalizacije indeksa elitnih 500 ameriških delnic. Vsak zdrs velikanov kot so Nvidia, Apple in Microsoft ima zato velik vpliv na indekse. S&P 500 je tako pretekli teden izgubil 2 %, tehnološki Nasdaq celo 4 %, istočasno pa so bili v zeleno odeti nekateri drugi indeksi kot je industrijski Dow Jones in indeks delnic z manjšo tržno kapitalizacijo Russell 2000. Slednji je v zadnjih dveh tednih pridobil skoraj 8 %, kar je predvsem posledica preusmeritve v segmente, za katere se meni, da bodo imeli največ koristi od nižanja obrestnih mer. Kljub nedavnim premikom vrednotenja kažejo na to, da imajo vrednostne in delnice z manjšo tržno kapitalizacijo še precej prostora za rast in s tem zmanjšanja zaostanka za hitro rastočimi (growth) delnicami. V zadnjih tednih se je lepo pokazal pomen diverzifikacije naložbenih portfeljev in discipliniranosti vlagateljev pri razpršitvi portfeljev.

Špekulacije o izidu predsedniških volitev

Svoje k zasukom preferenc vlagateljev na ameriških borzah prispevajo tudi špekulacije o izidu predsedniških volitev. Po poraznem Bidnovem nastopu na predsedniški debati in poskusu atentata na Donalda Trumpa, so vlagatelji povečali stave na delnice, ki naj bi prosperirale ob zmagi republikancev. Napovedi povečanja javnih infrastrukturnih izdatkov pozitivno vplivajo na delnice gradbenih in nekaterih industrijskih podjetij, ohlapnejše regulacije in nižanje davkov naj bili voda na mlin finančne industrije in naftnih podjetij. Na drugi strani so izgubljale delnice segmenta zelene energije in povezane z marihuano. Omenjenima področjema je namreč Trumpova administracija manj naklonjena kot demokrati. Umik Bidena zaenkrat ni bistveno vplival na razmerja in napovedi, saj Trump ostaja favorit, a do volitev je še 100 dni in spremeni se lahko marsikaj.

Vrhunec sezone objav četrtletnih rezultatov

Ta teden bo vrhunec sezone objav četrtletnih rezultatov, ki se je sicer začela vzpodbudno. A rezultati težko kategornikov kot so Alphabet, Tesla, Apple, Microsoft, Amazon in Meta, bi lahko v naslednjih dneh nakazali, ali so bili nedavni premiki razmerij na borzah samo lepotni popravki, ali pa morda napoved bolj znatnih preobratov v trendih.

ECB pretekli teden nivo ključnih obrestnih mer ohranila nespremenjen

Nekoliko v senci pestrega dogajanje čez lužo so pri evropski centralni banki pretekli teden nivo ključnih obrestnih mer ohranili nespremenjen pri 3,75 %. Evrska inflacija, ki je vrh pri 10,6 % dosegla jeseni 2022, se je v zadnjih mesecih približala ciljnima 2 %. Vendar pa je rast plač še zmeraj visoka, toge razmere na trgu dela namreč zaposlenim omogočajo, da postopoma nadoknadijo izgubo rasti realnega dohodka v obdobju visoke inflacije. To napaja inflacijo na področju storitev, ki ostaja trdovratna in centralne bankirje ohranja na preži.

Kitajska centralna banka nepričakovano nekoliko znižala referenčne obrestne mere

Nekaj dni po planarnem zasedanju kitajske komunistične partije je kitajska centralna banka, z željo po obuditvi gospodarske aktivnosti, nepričakovano nekoliko znižala referenčne obrestne mere. A kitajska centralna banka ostaja osredotočena na ohranjanje vrednosti juana, zato konkretnejšega rahljanje denarne politike vsaj do začetka cikla zniževanja obrestnih mer v ZDA ni pričakovati. Tudi sicer zasedanje kitajskih oblasti ni pustilo posebnega vtisa na vlagatelje. Cene nepremičnin so se junija znova znižale, kar kaže na to, da maja sprejeti ukrepi za obuditev trga nepremičnin niso dosegli želenega učinka. Zaupanje potrošnikov ostaja nizko, gospodarstvo pa se bori s šibko deflacijo tako da delniški trgi niso videli nobene luči na koncu tunela. Svetla azijska zvezda ostaja Indija, ki je vse večji magnet za vlagatelje, saj zdrava ekonomska rast ponuja dobre donose za podjetja, obenem pa pravno okolje in svobodna gospodarska pobuda ostajata ključna razlika v primerjavi s Kitajsko.

NASVET ZA VLAGATELJE

Obrestne mere in ekonomska aktivnost sta ključna dejavnika na kapitalskih trgih. Obe področji sta trenutno vlagateljem naklonjeni. Obrestne mere so dosegle vrh, vprašanje je samo kako hitro jih bodo centralne banke uspele spustiti. Tako v Evropi in ZDA se letos pričakuje vsaj en rez v višini 0,25 %, obenem pa obstaja precejšnja verjetnost še za enega dodatnega. To veča privlačnost tako delniških kot tudi obvezniških trgov. Dolgoročne obveznice so zaradi tega privlačnejše in zato tveganju manj naklonjenim vlagateljem priporočamo sklad Generali Bond. Po pričakovanjih sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos. Ekonomska aktivnost ostaja relativno močna, čeprav se je v zadnjih mesecih nekoliko umirila. Trg dela je še naprej tisti gradnik, ki ohranja zaupanje potrošnikov in s tem trošenje na nivojih, ki omogočajo rast BDP. Tudi v Evropi se kljub političnim pretresom ekonomska situacija popravlja, a ameriška tehnološka podjetja še naprej ostajajo gonilna sila delniških trgov. Vrednotenja slednjih so nadpovprečna in kar narekuje več previdnosti in ključni bodo rezultati poslovanja, ki prihajajo. Vseeno se v okolju prihajajočih ameriških volitev zdijo relativno varna naložba, zaščitena pred dnevnimi političnimi pritiski, ki se pojavljajo v nekaterih drugih panogah kot so zdravstvo, energija ali oskrba. Za naslednje mesece ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost. Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja, seveda s svetlo izjemo Indije. Indijsko gospodarstvo po volitvah dela z visokimi obrati, vsi ekonomski kazalci nakazujejo močno rast gospodarstva. Nasprotje je Kitajska, kjer zadnje partijsko plenarno zasedanje ni prineslo novih ukrepov za rešitev nakopičenih gospodarskih težav. Zato znižujemo priporočilo za Kitajsko. Generali Indija – Kitajska zato ostaja špekulativna naložba z možnostjo večjega premika, a slednji se oddaljuje v prihodnost. Zdi se, da bo za vlagatelje, ki so naklonjeni povečanemu tveganju potrebna močna potrpežljivost.