Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.
Po precejšnjem padcu in nihanju borz v prejšnjem tednu, so se strasti konec preteklega tedna postopoma umirjale. Borzni indeksi so hitro nadoknadili del padcev, ki jih je povzročila pretirana reakcija trgov na kombinacijo malenkost slabših ekonomskih podatkov iz ZDA in zvišanja obresti na Japonskem in s tem zapiranja t.i. »carry trada« oziroma sposojanja japonskih jenov za borzno špekuliranje drugod po svetu.
Burno dogajanje na ameriških borzah
Ameriški indeks S&P 500 se je precej približal območju tehnične korekcije, saj je pretekli ponedeljek začasno trgoval 9,7 % nižje kot na lokalnem vrhu doseženem sredi julija. Še precej bolj je zanihal tehnološki indeks Nasdaq, ki je bil pred odbojem slabih 16 % nižje kot pred slabim mesecem. Indeks volatilnosti na ameriških borzah VIX je v ponedeljek za kratek čas dosegel vrednosti 65, kar pomeni, da tako burnega dogajanja na ameriških borzah nismo beležili vse od začetka covida-19, spomladi 2020. Že konec tedna je VIX upadel na vrednosti okrog 20, kar je blizu običajnih vrednosti.
Tovrstni popravki na borzah so povsem običajni
Po več mesečni skoraj linearni rasti tovrstni popravki na borzah niso neobičajni. Kar je bilo nenavadno je bila intenzivnost razvoja dogodkov, saj je S&P 500 v zgolj treh trgovalnih dneh zanihal za skoraj 7 %. Razlog za tako divje nihaje gre iskati v računalniškem trgovanju z algoritmi, ki reagirajo hkrati na podlagi vnaprej določenih strategij, kar nato sproži domino efekt, ter predvsem konec tako imenovanega »carry trade-a« po katerem so si veliki vlagatelji sposojali po zelo nizkih obrestnih merah na Japonskem in sredstva takoj plasirali naprej na delniške trge. Dvig obrestne mere japonske centralne banke je povzročil nenaden skok jena v primerjavi z dolarjem, višje stroške odplačevanja dolga v jenu in predvsem izgubo zaradi nastalih tečajnih sprememb. Da bi pokrili nastale izgube so bili vlagatelji primorani v prodajo naložb kupljenih s sposojenimi jeni, predvsem na borzah, saj ta omogoča takojšnjo likvidnost, kar pri naložbah v sklade tveganega kapitala ali nepremičnine seveda ni možno. Svoje je k izjemni volatilnosti dodala tudi nižja likvidnost na trgih ob vrhuncu poletne dopustniške sezone.
Ohlajanje na ameriškem trgu dela zaenkrat ni zaskrbljujoče
Medtem, ko je bil začetni odboj indeksov po ponedeljkovem šoku sprva dokaj neprepričljiv, so vlagatelje opogumili petkovi podatki o tedenskih zahtevkih za nadomestilo za brezposelnost. Ti so nakazali, da ohlajanje na ameriškem trgu dela zaenkrat še zdaleč ni tako zaskrbljujoče kot bi lahko sklepali po nedavnih premikih na borzah. Očitno gre za normalizacijo pregretega trga dela iz časov pokoronskem odprtju gospodarstev in družbe.
Donosi evropskih borz precej zaostajajo za donosi ameriških borznih indeksov
Evropski borzni indeksi so bili pod vtisom dogajanja na svetovnih borzah in so po ponedeljkovih strmih padcih v drugi polovici tedna postopoma okrevali. Sveži gospodarski podatki za evrsko območje še naprej kažejo predvsem na velika odstopanja med posameznimi državami in sektorji. Obseg maloprodaje v juliju se je na letni ravni skrčil za 0,3 %. Pri tem so denimo Romunija, Luksemburg in Hrvaška beležile med 5 % in 10 % rast maloprodaje, na drugi strani pa Belgija, Estonija in Avstrija med 4 % in 7 % upad. Komajda pozitivno evrsko gospodarsko rast še naprej nad gladino drži storitveni sektor. Slabša gospodarska klima se odraža tudi na donosih evropskih borznih indeksov. Indeks Stoxx 600 je slabih 5 % nad vrednostmi iz začetka letošnjega leta, kar pomeni, da donosi evropskih razvitih borz precej zaostajajo za donosi glavnih ameriških borznih indeksov. Pozitivno tako po gospodarski rasti, kot po donosih na borzah, izstopa regija jugovzhodne Evrope.
Veliki nihaji tudi na azijskih borzah
Še večje nihaje smo spremljali na nekaterih azijskih borzah. Japonski Nikkei, ki je v enem dnevu strmoglavil za 12 % in izbrisal donos celotnega leta, je do konca tedna pridobil dobrih 10 %. Indijske delnice so tudi zadnji mini šok prestale brez hujših posledic in so zgolj dobra 2 % oddaljene od rekordne vrednosti. Kitajski borzni indeksi še naprej trgujejo v ustaljenih okvirjih in so močno oddaljeni od vrednosti izpred epidemije covid-19. Tudi pretekle tedne so tuji vlagatelji predvsem prodajali kitajske delnice, saj so slednje upadle manj kot nekatere druge azijske in tokrat so kitajske delnice služile kot neke vrste bankomat za nakup predvsem japonskih delnic, ki so po močnem likvidnostnem šoku postale precej bolj privlačne.
NASVET ZA VLAGATELJE
Obrestne mere in ekonomska aktivnost sta ključna dejavnika na kapitalskih trgih. Oba dejavnika sta še naprej naklonjena vlagateljem. Obrestne mere bodo začele upadati, tempo upada pa ostaja nepredvidljiv. Recesije ni na vidiku in ekonomski podatki ne odstopajo bistveno od zgodovinskih povprečij. Rast v zadnjem letu in pol je pregrela predvsem tehnološke delnice in ob nekoliko slabših ekonomskih podatkih ter podražitvi jena je bil del vlagateljev prisiljen odprodati del naložb. Delniški trgi so kot najbolj likviden del svetovnega kapitalskega trga navadno prva žrtev. Za male vlagatelje, ki redno prilagajajo svoj portfelj dogajanju na trgu taka korekcija predstavlja privlačno nakupno priložnost, saj lahko sedaj kupijo delnice dobrih podjetij s popustom. Dejstvo je, da kljub upočasnjevanju ameriškega in svetovnega gospodarstva to še naprej raste. Obenem glavni trendi ostajajo nedotaknjeni. Tehnologija in AI ostajata glavna razvojna faktorja. Zdravilo za debelost nadaljuje svoj pohod in prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje taki dogodki predstavljajo privlačno nakupno priložnost. Ocenjujemo da nas čaka še nekaj nepredvidljivih dni in tednov, saj so pred nami sestanki centralnih bank, geopolitične napetosti in prihajajoče ameriške volitve, a stvari se bodo v nekaj tednih ali mesecih umirile.
Obdobja povečane nihajnosti poudarjajo pomen razpršenega vlaganja za male vlagatelje. Zadnjih nekaj dni, ko na delniških trgih vidimo predvsem rdečo barvo, obvezniške naložbe rastejo. Razpršitev med obvezniške in delniške naložbe tako vlagatelju nudi določeno zaščito pred večjim nihanjem in obenem bolj stabilne donose. Za vse vlagatelje je razpršitev zato zelo priporočljiva, saj s tem bolje uravnavajo tveganje v naložbenem portfelju. Hkrati pa je nujno, da se tudi ob močnejših korekcijah vlagatelji držimo zastavljenega varčevalnega oziroma investicijskega načrta in da ne odreagiramo panično. Mali vlagatelji jo slabše odnesejo ob medvedjem trendu predvsem zaradi dejstva, da odreagirajo panično in odprodajo naložbe, namesto, da bi v takih trenutkih v portfelje dodali naložbe, ki jih lahko kupijo s popustom glede na preteklo obdobje. Obenem je nujno, da tudi ob močni rasti trgov dosledno uravnavajo deleže posameznih naložb v portfelju, se pravi da se ne pustijo zapeljati evforiji. Pretirana čustva so pri vlaganju pogosto sovražnik vlagatelja.
Trenutno so zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank najprivlačnejše dolgoročne obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Po pričakovanjih sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos. Ekonomska aktivnost ostaja relativno močna, čeprav se je v zadnjih mesecih umirja. Trg dela ohranja zaupanje potrošnikov in s tem trošenje na nivojih, ki omogočajo rast gospodarstev. Tudi v Evropi se kljub političnim pretresom ekonomska situacija popravlja, a ameriška tehnološka podjetja še naprej ostajajo gonilna sila delniških trgov. Tako v plus kot tudi v minus. Vrednotenja tehnoloških delnic so še vedno nadpovprečna kar narekuje več previdnosti v prihajajočih tednih in nadaljnji popravki navzdol so možni. A zaradi dobrega poslovanja in nadpovprečne rasti ostajajo tehnološke delnice tudi kot del globalnih trgov privlačna dolgoročna naložba in privlačnost slednjih se bo večala z globino popravka. Za naslednje mesece ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost. V prihajajočih tednih ostajamo pripravljeni na morebitne dodatne vložke v te sklade, če se bo korekcija nadaljevala.
Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja ter seveda pod pritiskom padanja tečajev v ZDA. Seveda s svetlo izjemo Indije. V luči korekcije na razvitih trgih smo zato še nekoliko bolj previdni do trgov v razvoju, a špekulativna privlačnost ostaja nespremenjena, saj lahko v tej korekciji vidimo, da je upad na Kitajskem manjši kot v sosednjih azijskih trgih, ker so se vlagatelji iz Kitajske večinoma umaknili že pred meseci.