Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

Borzno dogajanje v tednu, ki je za nami, je bilo precej hektično. Še zlasti to velja za delnice iz tehnološkega sektorja, ki so v začetku septembra izgubile 7 %, pretekli teden pa pridobile enak odstotek. Nihajnost je po avgustovskem preplahu torej ostala povečana, a vlagatelji so vse padce hitro izkoristili za cenejše nakupe delnic. Glavni borzni indeksi se tako znova nahajajo blizu rekordov. V naslednjih dneh in tednih bo zato zanimivo spremljati, ali bodo biki v tretjem poskusu le uspeli preseči tehnično oviro pri prejšnjih najvišjih vrednostih, kar bi indeksom lahko dalo nov pospešek. Bližajoče se ameriške volitve so tista prelomnica, ki se jo čaka, zato naslednji tedni prinašajo za vlagatelje nove izzive.

Možni scenariji znižanja obrestnih mer

Pri poskusu preboja na višje ravni bo pomembno vlogo odigralo zasedanje ameriške centralne banke Fed, ki poteka danes in jutri (torek in sreda – 17. in 18. 9.). Jasno je, da je dve leti in pol po začetku zviševanja obrestnih mer napočil trenutek za prvo znižanje. Vprašanje pa ostaja, ali bo šlo za običajen 0,25-odstotni rez ali pa se bodo v luči ohlajanja trga dela pri Fed odločili za agresivnejšo potezo in obresti znižali za 0,50 odstotka. Prav tako so deljena mnenja o tem, kakšen bi bil odziv trgov ob morebitnem 0,50-odstotnem znižanju. Praviloma trgi navijajo za nižje obrestne mere, a pojavljajo se špekulacije o tem, da bi bila taka poteza znak, da so pri Fed prepozno začeli rahljati denarno politiko, kar bi imelo negativne posledice za ekonomijo.

Evropska centralna banka je pretekli teden depozitno obrestno mero znižala na 3,5 %, obresti ECB so tako pred zasedanjem Feda že 2 odstotni točki nižje kot čez lužo. Poleg tega so pri ECB poslabšali napoved gospodarske rasti, ki naj bi v evrskem območju letos znašala 0,8 %, prihodnje leto pa 1,3 %. Glede na trenutne podatke iz gospodarstva se tudi te napovedi zdijo precej optimistične. Predstavniki ECB pri svojih napovedih ostajajo zelo previdni, a za zdaj kaže, da kljub skromni gospodarski rasti agresivnejšega cikla nižanj obrestnih mer še ni na vidiku. Inflacija v storitvah namreč ostaja vztrajno povišana. Ne glede na slabšo gospodarsko klimo na stari celini pa tudi evropski delniški indeksi ostajajo blizu rekordov. Vrednotenja evropskih delnic so namreč bila že predhodno občutno nižja kot na primer v ZDA, največje evropske borzne družbe pa so večinoma globalne in posledično manj odvisne od stanja evropskega gospodarstva.

Kitajski izvoz pod pritiskom trgovinskih vojn

Kot smo v zadnjih dveh letih že navajeni, negativne novice prihajajo iz kitajskega gospodarstva. Slaba zasebna potrošnja se preliva v deflacijsko spiralo. Indeks cen proizvajalcev (PPI) je bil na letni ravni nižji za 1,8 %. Tudi splošna inflacija, izključujoč cene hrane in energentov, je bila avgusta pri 0,3 % komajda pozitivna. Svetla točka je izvoz, ki pa bi se lahko ob trgovinskih vojnah in nekoliko nižji gospodarski rasti v nekaterih partnericah, na čelu z Evropo, v naslednjih mesecih upočasnil.

Znižanje cen surovin kot pozitiven signal za inflacijo

Slabša slika evropskega in kitajskega gospodarstva se prek nižjega povpraševanja odraža tudi na surovinskih trgih, na čelu z nafto. Cena za sodček surove nafte WTI je pretekli teden upadla na najnižje ravni v letošnjem letu in je trenutno pri približno 69 dolarjih za sodček. Padle so tudi cene nekaterih drugih pomembnih energetskih, industrijskih in prehranskih surovin, kar je pozitiven znak za napovedi inflacije in s tem znižanje obrestnih mer v naslednjih mesecih.

NASVET ZA VLAGATELJE

Zadnje tedne se pozornost vlagateljev od politike obrestnih mer vse bolj osredotoča na ekonomsko aktivnost. Vlagatelji ocenjujejo možnost recesije. Obrestne mere upadajo, tempo upadanja ostaja nepredvidljiv. Recesije kljub strahu zaenkrat ni na vidiku in ekonomski podatki ne odstopajo bistveno od zgodovinskih povprečij. Borzna rast v zadnjem letu in pol je pregrela predvsem tehnološke delnice, a slednje ostajajo privlačna izbira za vlagatelje zaradi profila nadpovprečne rasti. Pred nami so volatilni jesenski tedni, ki bodo po pričakovanjih trajali do ameriških volitev. V tem obdobju lahko pričakujemo testiranje dna iz avgusta in večje premike na delniških trgih. Za male vlagatelje, ki redno prilagajajo svoj portfelj dogajanju na trgu, korekcije predstavljajo privlačno nakupno priložnost, saj lahko kupijo delnice dobrih podjetij s popustom. Dejstvo je, da kljub zmernemu upočasnjevanju ameriškega in svetovnega gospodarstva to še naprej raste. Glavni trendi ostajajo nedotaknjeni. Tehnologija in AI ostajata glavna razvojna faktorja. Zdravilo za debelost nadaljuje svoj pohod in prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje korekcije in nihaji navzdol predstavljajo privlačno nakupno priložnost.

Trenutno so zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank privlačne dolgoročne obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Po pričakovanjih sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa, ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos. Ameriška tehnološka podjetja še naprej ostajajo gonilna sila delniških trgov. Vrednotenja tehnoloških delnic so še vedno nadpovprečna kar narekuje več previdnosti v prihajajočih tednih in popravki navzdol so možni. A zaradi dobrega poslovanja in nadpovprečne rasti ostajajo tehnološke delnice tudi kot del globalnih trgov privlačna dolgoročna naložba. Naslednje mesece ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.

Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja. S svetlo izjemo Indije. Zato ostajamo previdni do trgov v razvoju. Špekulativno so kitajske delnice poceni, a kitajska država se izogiba ukrepom in reformam, zato se zdi da v obdobju do novega leta ne bo bistvenega izboljšanja položaja. Obenem Indija nadaljuje rast in živi življenje, nekoliko odmaknjeno od preostalega sveta, a po močni rasti v zadnjih letih in mesecih bi lahko tudi indijske delnice vzele kratek predah. Korekcije v Indiji ne pričakujemo, bi pa lahko videli nekaj mesečno stagnacijo tečajev, še posebej, če bo na ostalih velikih globalnih trgih v vmesnem obdobju povečana nihajnost.