Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Predsednik ameriške centralne banke Powell je minulo sredo naznanil prvo znižanje ključne obrestne mere po post-covidnem razmahu inflacije in enem najagresivnejših ciklov višanja obrestnih mer v zgodovini. Pri tem so predstavniki Fed nekoliko presenetili in sproščanje denarne politike začeli z agresivnejšim 0,5 % rezom, kar je še podžgalo rast borznih indeksov, ki so dosegli nove rekorde.

 

Fed pričakuje nižje obresti konec letošnjega leta še za dodatnih 0,5 %

Pri ameriški centralni banki so tokrat precej odkrito nakazali, da je bila poteza zgolj uvod v to, kar  trgi vračunavajo že dlje časa. Prvemu rezu bo v naslednjih mesecih sledil cikel sproščanja denarne politike. Diagram pričakovanj gibanja obrestnih mer v naslednjih mesecih kaže, da člani zveznega odbora Fed pričakujejo, da bodo obresti konec letošnjega leta nižje še za dodatnih 0,5 %, konec leta 2025 pa na nivoju med 3,25 % in 3,5 %, oziroma 1,5 % točke nižje kot trenutno.

Ameriško gospodarstvo ostaja v dobrem stanju, inflacija pa na poti k normalizaciji

Trgi so se na t.i. »jumbo« rez sprva odzvali zadržano. Deloma tudi zaradi predhodnih pomislekov, ali bi taka odločitev lahko nakazovala, da stanje ekonomije po mnenju Fed ni več tako bleščeče oziroma, da se kažejo težave v ekonomiji. A Powell je na novinarski konferenci po zasedanju utišal dvome in zatrdil, da ameriško gospodarstvo ostaja v dobrem stanju, inflacija pa na poti k normalizaciji. Večji rez je torej predvsem odraz tega, da se je rast cen umirila dovolj, da se centralni bankirji lahko v večji meri posvetijo ohranjanju dobrih razmer na trgu dela. Zgodovinsko gledano so obdobja nižanja obrestnih mer ob pozitivni gospodarski rasti zaznamovali visoki donosi na ameriškem delniškem trgu. V skladu s tem je dan po zasedanju na Wall Streetu znova prevladal optimizem, indeks S&P 500 je prvič presegel vrednost 5700 točk. Russell 2000 – indeks delnic z manjšo tržno kapitalizacijo, ki so še posebej občutljive na gibanje obrestnih mer, je v preteklem tednu pridobil kar 9 %.

Pri ECB se bodo morali osredotočiti na spodbujanje gospodarske rasti

Letna rast plač znotraj evrskega območja v trimesečnem obdobju od začetka junija do konca avgusta, je znašala 4,5 %. To je nekoliko manj kot v prvem tromesečju, ko so se plače v primerjavi z letom prej zvišale za 5,2 %, a še zmeraj dovolj, da pritisk na inflacijo v storitvah ne popušča. To predstavnike evropske centralne banke ohranja na preži in preprečuje hitrejše nižanje obrestnih mer. A ekonomski podatki nakazujejo, da se bodo pri ECB slej ko prej, bolj kot na inflacijo, morali osredotočiti na spodbujanje gospodarske rasti. Prve ocene septembrskih indeksov nabavnih managerjev PMI so namreč znova prišle občutno pod pričakovanji in so v območju krčenja. V preteklih mesecih so sliko izboljševali podatki iz storitvenega sektorja, a v septembru se je tudi ta znižal v bližino vrednosti 50, ki predstavlja mejo med rastjo in krčenjem. Vrednost kombiniranega indeksa (vključujoč storitveni in proizvodni sektor) je prvič po februarju letos zdrsnila pod 50. Dodatno hitrejši rezi Feda pomenijo pritisk na krepitev evra proti dolarju, kar prav tako ne ustreza evropskemu gospodarstvu. To pomeni da ima ECB dodatno »vzpodbudo« da zniža obrestne mere.

Kitajski potrošniki ostajajo še naprej globoko v depresiji

Sproščeni toni ameriške centralne banke so ugodno vplivali na borzne indekse trgov v razvoju. Nižje obrestne mere v ZDA in s tem šibkejši dolar, prinaša več prostora za ekonomski stimulus kitajske države, da vsaj začasno pomaga svojemu gospodarstvu, dokler čas za bolj strukturne  reforme ne dozori. Vlagatelji upajo, da bodo kitajske oblasti nove ukrepe za krepitev gospodarske rasti predstavile že ta teden na tiskovni konferenci, ki so jo sklicali kitajski finančni regulatorji vključno s centralno banko. Ekonomski podatki kažejo, da se ciljna 5 % rast močno odmika, fiskalni in monetarni ukrepi, ki jih je kitajska vlada sprejela v prejšnjih mesecih namreč niso bili dovolj za povrnitev zaupanja kitajskih potrošnikov, ki ostajajo še naprej globoko v depresiji.

NASVET ZA VLAGATELJE

Pozornost vlagateljev se je od politike obrestnih mer nekoliko bolj osredotočila na ekonomsko aktivnost. Vlagatelji tehtajo možnost recesije. Obrestne mere upadajo, tempo upada ostaja nepredvidljiv. Recesije kljub strahu zaenkrat ni na vidiku in ekonomski podatki ne odstopajo bistveno od zgodovinskih povprečij. Borzna rast v zadnjem letu in pol je pregrela predvsem tehnološke delnice, a slednje ostajajo privlačna izbira za vlagatelje zaradi profila nadpovprečne rasti. Pred nami so volatilni jesenski tedni, ki bodo po pričakovanjih trajali do ameriških volitev. V tem obdobju lahko pričakujemo testiranje dna iz avgusta in večje premike na delniških trgih. Za male vlagatelje, ki redno prilagajajo svoj portfelj dogajanju na trgu korekcije predstavlja privlačno nakupno priložnost, saj lahko kupijo delnice dobrih podjetij s popustom. Dejstvo je, da kljub zmernemu upočasnjevanju ameriškega in svetovnega gospodarstva to še naprej raste. Glavni trendi ostajajo nedotaknjeni. Tehnologija in AI ostajata glavna razvojna faktorja. Zdravilo za debelost nadaljuje svoj pohod in prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje korekcije in nihaji navzdol predstavljajo privlačno nakupno priložnost.

Trenutno so zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank privlačne dolgoročne obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Po pričakovanjih sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos. Ameriška tehnološka podjetja še naprej ostajajo gonilna sila delniških trgov. Vrednotenja tehnoloških delnic so še vedno nadpovprečna kar narekuje več previdnosti v prihajajočih tednih in popravki navzdol so možni. A zaradi dobrega poslovanja in nadpovprečne rasti ostajajo tehnološke delnice tudi kot del globalnih trgov privlačna dolgoročna naložba. Naslednje mesece ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.

Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja. S svetlo izjemo Indije. Zato ostajamo previdni do trgov v razvoju. Špekulativno so kitajske delnice poceni, a kitajska država se izogiba ukrepom in reformam, zato se zdi da v obdobju do novega leta ne bo bistvenega izboljšanja položaja. Obenem Indija nadaljuje rast in živi življenje, nekoliko odmaknjeno od preostalega sveta, a po močni rasti v zadnjih letih in mesecih bi lahko tudi indijske delnice vzele kratek predah. Korekcije v Indiji ne pričakujemo, bi pa lahko videli nekaj mesečno stagnacijo tečajev, še posebej, če bo na ostalih velikih globalnih trgih v vmesnem obdobju povečana nihajnost.