Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Val nižanja obrestnih mer pomembnih svetovnih centralnih bank, nove pozitivne novice glede inflacije in gospodarske rasti v ZDA ter obsežen paket ukrepov za spodbujanje gospodarstva na Kitajskem so dejavniki, ki so poskrbeli, da je v preteklem tednu na svetovnih borzah znova vladalo zelo prešerno vzdušje.

 

Volitve v ZDA se nezadržno bližajo

Kljub temu, da se 5. november in volitve v ZDA nezadržno bližajo, so bili trgi v zadnjih tednih bolj ali manj imuni na tekmo za predsedniški stolček. Zgodovinsko gledano se v tednih pred ameriškimi volitvami nihajnost na finančnih trgih občutno poveča, obdobje po volitvah pa nato največkrat zaznamuje rast. Tudi letos lahko pričakujemo, da bo vrhunec predsedniške kampanje prinesel negotovost in ugibanja o politični prihodnosti v ZDA, nejasnosti pa se praviloma rezultirajo v povečani nihajnosti na borzah. A ne glede na rezultat volitev ostajajo gospodarski obeti za ZDA vzpodbudni, volatilnost pa se običajno hitro po volitvah poleže. Kakršnikoli občutnejši predvolilni popravki bi zato ponujali dobro priložnost za vlagatelje. Poleg tega bo zelo verjetno razmerje moči v kongresu po volitvah ostalo precej uravnoteženo, kar bo onemogočalo implementacijo skrajnejših politik bodisi republikancev, bodisi demokratov.

Evropske centralne in investicijske banke napovedujejo upad obrestne mere sredi leta 2025 v EMU na 2 %

Po malenkost bolj vzpodbudnih spomladanskih in poletnih mesecih, nedavno objavljeni vodilni ekonomski indikatorji v evrskem območju znova kažejo slabšo sliko. Še naprej negativno izstopa Nemčija. Pozitivna plat ohlajanja gospodarske rasti v največjih evropskih gospodarstvih je umirjanje inflacije, ki se je, kot kažejo prvi podatki, v septembru znova znižala bolj od pričakovanj. To odpira možnost za več nižanj obrestnih mer na prihodnjih zasedanjih evropske centralne banke in investicijske banke napovedujejo, da bi obrestna mera sredi 2025 v EMU lahko upadla na 2 %. Pretekli teden sta obresti znižali še švedska in švicarska centralna banka.  V skladu s tem so zahtevane donosnosti referenčnih obveznic v evrskem območju upadle blizu najnižjih nivojev v zadnjem letu. Še zlasti izraziti so bili upadi donosnosti na kratkoročne obveznice, kar pomeni, da se krivulja donosnosti obveznic normalizira, s čimer bodo vlagatelji v obveznice z daljšo ročnostjo ustrezno nagrajeni za večje sprejeto tveganje.

Na Kitajskem deležni obsežnejšega ekonomskega stimulusa

Namigovanja o obsežnejšem ekonomskem stimulusu na Kitajskem so se uresničila. Kitajska centralna banka je znižala stopnjo obveznih rezerv komercialnih bank in različne referenčne obrestne mere, vključno z obrestmi na hipotekarne kredite. Kitajske oblasti so predstavile tudi nova orodja za spodbudo kapitalskih trgov. Borzno posredniške družbe, zavarovalnice in investicijski skladi si bodo sredstva za nakup delnic pri centralni banki lahko izposojala iz posebnega sklada, ki bo namenjen tudi odkupu lastnih delnic domačih borznih družb. Poleg tega bo kitajska vlada skušala trg nepremičnin in domačo potrošnjo obuditi s fiskalnimi ukrepi, za kar naj bi po navedbah Reutersa izdala obveznice v vrednosti dveh trilijonov kitajskih juanov (258 milijard evrov).

Kitajske delnice tekoči teden zaključile izrazito v zelenem

Ukrepi, ki so po obsegu tokrat celo presegli pričakovanja vlagateljev, so prinesli svež veter na kitajske borze. Delniški indeksi hongkonške in šanghajske borze so pretekli teden pridobili med 10 % in 15 %, optimizem se je prenesel tudi v tekoči teden, ki so ga kitajske delnice zaključile izrazito v zelenem. Rast v zadnjih petih dneh je dosegla 25 %. Obenem se na kitajskem začenjajo prazniki, ki bodo trajali do sredine naslednjega tedna in v tem času ne bo trgovanja na borzi v Šanghaju. Stimulus je tokrat dovolj obsežen, da bo na kratek rok gotovo pozitivno vplival na kitajsko gospodarstvo – po ocenah naj bi pridodal 0,4 % k letošnji letni rasti BDP. Za na daljši rok vzdržno obuditev kitajske rasti so še naprej potrebni tudi strukturni premiki, obuditev domače zasebne potrošnje ter podjetništva, ki je vse bolj pod okovi regulacij in vse nadzora vlade in partije. Prihodnost izvozno naravnanega kitajskega gospodarstva bo v veliki meri odvisna tudi od političnih oziroma trgovinskih odnosov z zahodom.

NASVET ZA VLAGATELJE

Ekonomska aktivnost v ZDA ostaja živahna, Evropa in Kitajska pa se spopadata s počasno rastjo. Zaradi močne Amerike globalne recesije kljub strahu ni na vidiku. Borzna rast v zadnjem letu in pol je pregrela predvsem vroče tehnološke delnice, a slednje še naprej ostajajo privlačna izbira za vlagatelje predvsem zaradi nadpovprečne rasti. Pred nami so volatilni jesenski tedni, ki bodo po pričakovanjih trajali do ameriških volitev. V tem obdobju lahko pričakujemo večje premike na delniških trgih. Za male vlagatelje, ki redno prilagajajo svoj portfelj dogajanju na trgu, morebitni popravki predstavlja privlačno nakupno priložnost, saj lahko kupijo delnice dobrih podjetij s popustom. Glavni megatrendi ostajajo nedotaknjeni. Tehnologija in AI ostajata glavna razvojna faktorja. Zdravilo za debelost nadaljuje svoj pohod, prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več in energetska učinkovitost prinaša milijardne prihranke. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje korekcije in nihaji navzdol predstavljajo privlačno nakupno priložnost.

Še naprej so zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank privlačne dolgoročne obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos. Ameriška tehnološka podjetja še naprej ostajajo najbolj zanimiv del delniškega trga. Vrednotenja tehnoloških delnic so nadpovprečna kar narekuje več previdnosti v prihajajočih tednih. Popravki so možni in del vlagateljev seli del denarja iz tehnoloških v druge, v zadnjih letih zapostavljene delnice. A zaradi dobrega poslovanja in nadpovprečne rasti ostajajo tehnološke delnice privlačna dolgoročna naložba. Naslednje mesece ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.

Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja. S svetlo izjemo Indije. Zato ostajamo previdni do trgov v razvoju. Kitajske delnice so v zadnjem tednu prinesle to, kar smo napovedovali še od začetka leta. 25 % v enem tednu. Žal je tako špekulativno naložbo težko ujeti in zanjo je potrebno veliko potrpežljivosti in debelo kožo. Vsem, ki so zamudili priložnost, bi na tej točki odsvetovali pretirani tek za zamujeno priložnost, a sklad sam ponuja tudi indijske delnice, zato ostaja dolgoročno privlačna, nadpovprečno tvegana investicijska priložnost. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka, saj Indija živi življenje, nekoliko odmaknjeno od preostalega sveta, indijska podjetja pa uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov.