Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Borzni bik si je v preteklem tednu le vzel nekaj predaha. Glavni delniški indeksi so zdrsnili iz rekordnih vrednosti, a ostajajo občutno nad nivoji izpred ameriških volitev. Slednji še zmeraj pomembno vplivajo na gibanja na borzah.

 

Vlagatelji so bili pozorni na podatki o inflaciji in denarni politiki centralnih bank

Pod drobnogled vlagateljev so znova prišli podatki o inflaciji in denarni politiki centralnih bank. Letna inflacija v ZDA, merjeno s CPI, se je oktobra zvišala na 2,6 %, a jedrna inflacija je ostala nespremenjena pri 3,3 %. Številke, ki so bile sicer v skladu z napovedmi ekonomistov potrjujejo, da zadnji rep povišane inflacije v ZDA vztraja in centralne bankirje ohranja na preži. Terminski trgi so še pred nekaj tedni s precejšno gotovostjo napovedovali nov rez obrestnih mer na decembrskem zasedanju Fed ter celo odstotno točko nižje obresti do konca prihodnjega leta. A vlagatelji so pričakovanja prilagodili povečanemu tveganju za to, da bi trenutno stagnirajoča inflacija pod Trumpovo administracijo dobila ponoven zagon. Zahtevana donosnost na 10-letno ameriško državno obveznico se je zato zvišala proti 4,5 % in je blizu najvišjim nivojem letos. Višje zahtevane donosnosti na obveznice lahko sprožijo odliv naložb iz delnic v obveznice. Zaenkrat večjih premikov še ni bilo. To kaže na optimizem vlagateljev, da bodo donosi na ameriškem delniškem trgu tudi v bodoče presegali donose obveznic.

Še naprej so pridobivale delnice finančnega in energetskega sektorja

Ob rednih ekonomskih podatkih trgi ostajajo usmerjeni v učinke, ki naj bi jih Trumpova vlada imela na rezultate posameznih sektorjev oziroma podjetij. Še naprej so pridobivale delnice finančnega in energetskega sektorja, ki naj bi največ pridobile od rahljanja regulacij. Na drugi strani so bile poraženke preteklega tedna predvsem delnice zdravstvenega oziroma farmacevtskega sektorja. Novi minister za javno zdravstvo naj bi postal Robert F. Kennedy Jr., ki je znan kritik nekaterih obstoječih programov javnega zdravstva in farmacevtske industrije, predvsem cepljenja. Posledično so tečaji večine farmacevtskih podjetij v ZDA in Evropi izgubili med 3 % in 5 % v preteklem tednu.

Evropski indeks STOXX 600 je še četrti mesec zapored izgubljal

Negativni sentiment napajajo pesimistična gospodarska klima, strah pred tarifami ter negotova politična situacija in prihajajoče nemške volitve. BDP v evrskem območju se je po oceni Eurostata v tretjem četrtletju povečal za 0,4 %, trg dela ostaja stabilen, a obeti za 2025 se slabšajo. Šibka točka ostajajo predelovalne dejavnosti oziroma industrija ter odvisnost od nerazpoloženega kitajskega potrošnika. Pod drobnogledom vlagateljev na evropskih borzah ostajajo tudi razsežnosti in posledice morebitne Trumpove uvedbe tarif.

Od ECB se v prihodnjih mesecih pričakujejo znižanja obrestnih mer

Zapisnik oktobrskega zasedanja evropske centralne banke je pokazal, da so predstavniki ECB zadovoljni s tempom umirjanja inflacije in se vse bolj osredotočajo na to, da s previsokimi obrestnimi merami ne bi preveč škodovali gospodarstvu. V primerjavi z ameriškim Fed, se torej od ECB v prihodnjih mesecih lahko pričakuje kar nekaj dodatnih znižanj obrestnih mer. Slabši gospodarski obeti na stari celini ter povečan razkorak v pričakovanjih glede denarne politike v ZDA in evrskem območju, se močno odraža na gibanju razmerja med evrom in dolarjem, saj je vrednost evra v zgolj dobrem mesecu dni padla iz 1,12 na 1,05 ameriškega dolarja, v primeru polne uvedbe tarif (10 %) pa ekonomski modeli nakazujejo pariteto.

Kitajski borzni indeksi so bili obarvani v rdeče

Inflacija ostaja daleč pod ciljno vrednostjo, indeks cen industrijske proizvodnje se je napram enakem obdobju lani oktobra znižal za 2,9 %. Proizvodne cene na Kitajskem padajo že vse od druge polovice leta 2022. Na kitajske in druge trge v razvoju vse bolj pritiska tudi močan dolar. Začasno izboljšanje podatkov konec poletja in jeseni je bilo tudi posledica priprave ameriških uvoznikov na nove tarife, saj so precej blaga naročali vnaprej. To okno pa se po pričakovanjih sedaj počasi zapira. Po izjemnih prvih treh kvartalih 2024, so v zadnjih tednih popravek doživele tudi indijske delnice. Vrednotenja so visoka zato so vlagatelji previdni, čeprav bi uvedba tarif imela zanemarljiv vpliv na indijsko gospodarstvo, obenem pa Indija ostaja ena edino veliko gospodarstvo v razvoju, ki v 2025 pričakuje pospešek rasti BDP.

NASVET ZA VLAGATELJE

Ekonomska aktivnost v ZDA ostaja živahna, medtem ko se Evropa in Kitajska spopadata s počasno rastjo oziroma stagnacijo, obenem pa zaradi nove ameriške administracije obema regijama grozijo višje carine za trgovanje z ZDA. A zaradi močne Amerike in njenega propulzivnega gospodarstva svetovno gospodarstvo raste. Borzna rast je v zadnjem letu in pol je pregrela predvsem tehnološke delnice ter delnice povezanimi z vročimi megatrendi. Slednje še naprej ostajajo privlačna izbira za vlagatelje predvsem zaradi nadpovprečne rasti. Obdobje po volitvah je zgodovinsko gledano eno boljših za vlagatelje, a zaradi močne rasti v zadnjem času previdnost vseeno ni odveč. Nova Trumpova administracija predstavlja optimizem za trge zaradi znižanja davkov, deregulacije in podobnih ukrepov, a vlagatelj se mora ob tem zavedati, da lahko vsi ukrepi ne bodo uvedeni v polni meri, ter da so vrednotenja zgodovinsko gledano nadpovprečna oziroma visoka. Med megatrendi tehnologija in AI ostajata glavna tehnološka razvojna faktorja. Zdravilo za debelost nadaljuje širi področja uporabe, prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več in energetska učinkovitost prinaša milijardne prihranke. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg še naprej ostaja privlačen. Posledično ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.

Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank so privlačne dolgoročne obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.

Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja. S svetlo izjemo Indije. Zato ostajamo previdni do trgov v razvoju. Kitajske delnice so se po močni rasti umirile in niso uspele postaviti temeljev za dolgoročno bolj vzdržne pozitivne trende rasti. A zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Sklad ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka, saj Indija živi življenje, nekoliko odmaknjeno od preostalega sveta, indijska podjetja pa uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. A tudi v Indiji se zdi da je pred nami obdobje konsolidacije trga, saj je bila rast na delniških trgih v zadnjih nekaj letih mogoče nekoliko prehitra. Zato sklad Indija kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.