Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Trgi še naprej odlično kljubujejo negotovostim povezanim s sestavo prihajajoče Trumpove administracije spremembam na ekonomskem, političnem in globalnem odru, ki jih ta menjava prinaša.
Ameriška podjetja v očeh vlagateljev dominirajo v svetu
Prevladujoč pozitiven sentiment v veliki meri sloni na dobrih gospodarskih podatkih v ZDA in prepričanju, da bo Trumpova stimulativno naravnana politika, kljub nepredvidljivosti, ugodno vplivala na rast ameriškega gospodarstva in s tem delnic. Te predstavljajo že okrog 70 % globalnega delniškega indeksa ter bolj ali manj lastnoročno vodijo rast globalnih delnic v drugi polovici letošnjega leta. Tak odstotek smo nazadnje videli v 70-ih letih, pred prvim naftnim šokom, ko je ameriško gospodarstvo izstopalo po svoji rasti, držav kot so Kitajska in Indija pa še ni bilo na svetovnem zemljevidu delniški trgov. To je dokaz, da ameriška podjetja, v očeh vlagateljev, dominirajo v svetu.
Četrtletni rezultati podjetij so bili v središču pozornosti vlagateljev v ZDA
Ob izostanku objav pomembnejših makroekonomskih podatkov, so bili v središču pozornosti vlagateljev v ZDA četrtletni poslovni rezultati podjetij in dopolnjevanje zadnjih delčkov v mozaiku Trumpove ekipe. Z zanimanjem smo spremljali predvsem nominacijo za finančnega ministra, kjer se je Trump odločil za starega znanca Wall Streeta, Scotta Bessenta. Trgi so nominacijo pozdravili, saj Bessent velja za pragmatičnega in sposobnega upravljavca hedge skladov, ki se bo zavzemal za nižje davke in deregulacijo, obenem pa ne bo zanemarjal vzdržnosti javnih financ oziroma dolga. Kot smo v zadnjem letu že navajeni, je sezona objav četrtletnih rezultatov vrhunec dosegla z objavo Nvidie. Podjetje, ki je postalo sinonim za razmah umetne inteligence in je iz trona največjega podjetja po tržni kapitalizaciji izrinilo Apple, še naprej raste po izjemnih stopnjah, a vendarle nekoliko nižjih kot v prejšnjih četrtletjih. Prihodki so se v tretjem četrtletju na letni ravni povečali za 90 %, bruto marža pa se je ustalila pri okrog 75 %. Podatki kažejo na to, da se potencial spektakularnih stopenj rasti, počasi le izčrpava, kar pa je v skladu s pričakovanji. Zato so tudi napovedi vodilnih pri podjetju za naslednja četrtletja nekoliko bolj zmerna. Cena delnic Nvidie po objavi ni beležila večjih premikov in so slabih 190 % višje kot na začetku letošnjega leta.
Bo ECB na decembrskem zasedanju gospodarstvo skušala prebuditi z »velikim« rezom obrestnih mer
Novo razočaranje so prinesli sveži podatki indeksov nabavnih menedžerjev v Evropi. Kombiniran indeks je novembra upadel na 48,1. Medtem, ko indeks, ki meri aktivnost v predelovalnih dejavnostih v negativnem območju vztraja že dlje časa, so celotno sliko v preteklih mesecih izboljševali podatki iz storitev. A tokrat je bil tudi pri storitvah zabeležen strm upad. Znova so bili podatki zaskrbljujoči v največjih dveh gospodarstvih, Nemčiji in Franciji. Ob zadnjih podatkih so vse glasnejša ugibanja, ali bodo pri evropski centralni banki na decembrskem zasedanju gospodarstvo skušali prebuditi z »velikim« rezom obrestnih mer. Znižanje obrestne mere za 0,5-odstotne točke, stopnjuje pritisk na evro. Ta je v preteklem tednu močno izgubljal. Evropski vlagatelji lahko ob gospodarskih težavah na stari celini in drsenju evra manjšo uteho iščemo v tem, da je padec domače valute v primerjavi z dolarjem še okrepil že tako visoke donose v ameriške delnice in obveznice. Od ameriških volitev (5. novembra) do konca preteklega tedna je denimo ameriški S&P 500, gledano v dolarjih, pridobil 3,5 %. V istem obdobju je evro upadel iz 1,09 na 1,04 ameriškega dolarja kar pomeni, da so vlagatelji v ameriški S&P 500, ki prihajajo iz evrskega območja, upoštevajoč valutno gibanje, pridobili kar 8,4 %.
Kitajski borzni indeksi so pretekli teden znova izgubljali
Stimulativni ukrepi, ki jih je kitajska vlada predstavila v preteklih mesecih, niso prinesli velikega efekta ter vzdržnega okrevanja gospodarske aktivnosti in borznih indeksov. Zdi se, da tako vlagatelji, kot kitajske oblasti čakajo obdobje po novem letu, ko bo Trump uradno prevzel svojo funkcijo in začel vleči prve poteze. Odgovor kitajskih oblasti na morebitno zvišanje carin je tako reakcijske narave in očitno kitajske oblasti pred tem ne bodo storile ničesar, da bi okrepile zaupanje potrošnika. To je v očeh vlagateljev premalo in posledično le-ti izgubljajo zaupanje v obrat na kitajskem delniškem trgu.
NASVET ZA VLAGATELJE
Ekonomska aktivnost v ZDA ostaja živahna, medtem ko se Evropa in Kitajska spopadata s počasno rastjo oziroma stagnacijo, obenem pa zaradi nove ameriške administracije obema regijama grozijo višje carine za trgovanje z ZDA in posledično nadaljnje slabšanje gospodarskega položaja. Zaradi močne Amerike in njenega propulzivnega gospodarstva svetovno gospodarstvo še vedno raste. Borzna rast je v zadnjem letu je pregrela predvsem tehnološke delnice ter delnice povezanimi z vročimi megatrendi. Te ostajajo privlačna izbira za vlagatelje zaradi nadpovprečne rasti. Obdobje po volitvah je zgodovinsko gledano eno boljših za vlagatelje, a zaradi močne rasti v zadnjem času previdnost vseeno ni odveč. Nova Trumpova administracija predstavlja optimizem za trge zaradi znižanja davkov, deregulacije in drugih vlagateljem prijaznih ukrepov, a vlagatelj se mora ob tem zavedati, da lahko vsi ukrepi ne bodo uvedeni v polni meri, ter da so vrednotenja zgodovinsko gledano nadpovprečna oziroma visoka. Med megatrendi tehnologija in AI ostajata glavna tehnološka razvojna faktorja. Zdravilo za debelost širi področja uporabe, prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več in energetska učinkovitost prinaša milijardne prihranke. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg še naprej ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.
Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank so privlačne dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.
Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom zaradi slabšega političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema ostaja Indija. Kitajske delnice so se po močni rasti umirile in niso uspele postaviti temeljev za dolgoročno bolj vzdržne pozitivne trende rasti. Nasprotno, zopet počasi drsijo proti poletnemu dnu. A zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka, saj Indija živi življenje, nekoliko odmaknjeno od preostalega sveta, indijska podjetja pa uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. Tudi v Indiji se zdi, da je pred nami obdobje konsolidacije trga, saj je bila rast na delniških trgih v zadnjih nekaj letih mogoče nekoliko prehitra. Zato sklad Generali Indija – Kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.