Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Zmanjšal se je velik razkorak med letošnjo donosnostjo tehnoloških delnic in preostankom trga 

Medtem ko je indeks S&P 500 najvišjo vrednost prejšnjega bikovskega trenda dosegel že decembra lani, v letošnjem letu pa vztrajno postavljal nove mejnike, se je indeks delnic z manjšo tržno kapitalizacijo Russell 2000 šele prejšnji teden prvič dotaknil vrednosti iz novembra 2021. Kljub siloviti rasti glavnih indeksov pa vrednotenja na marsikaterem segmentu trga ostajajo zmerna. V zadnjih tednih so se zlasti dobro odrezale delnice iz sektorja ne-nujne oziroma široke potrošnje, financ in energetike. Na drugi strani so delnice iz t.i. skupine izjemnih sedem (Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft, Meta, Nvidia in Tesla) z izjemo zadnje, zaostajale za donosi preostanka ameriškega delniškega trga.

Trump napovedal, da namerava po inavguraciji uvesti carine na uvoz iz Mehike in Kanade ter dodatne carine na uvoz iz Kitajske

Trump je pretekli teden na svojem družbenem omrežju Truth Social napovedal, da namerava hitro po inavguraciji 20. januarja uvesti 25 % carine na uvoz iz Mehike in Kanade ter dodatne 10 % carine na uvoz iz Kitajske. Negativno so reagirale predvsem delnice iz sektorjev, ki so močni uvozniki v obe sosedi kot na primer ameriški proizvajalci avtomobilov. Širši trg je novice prenesel brez večjih prask. Sta pa zdrsnila kanadski dolar in mehiški peso. Podobno kot v prvem Trumpovem mandatu lahko tudi v naslednjih štirih letih pričakujemo, da bodo tovrstne nenapovedane objave na družbenih omrežjih in neposredne izjave ameriškega predsednika pogosto močno popestrile dogajanje na borzah.

Objavljeni so bili sveži podatki o inflaciji

Vlagatelji na evropske trge so bili pozorni na sveže podatke o inflaciji, ki je bila novembra pri 2,3 % znova nekoliko povišana, kar pa je bilo zaradi sezonskih vplivov in nižje primerjalne osnove pričakovano. Jedrna inflacija v evrskem območju ostaja pri 2,7 %. Inflacija se je stabilizirala dovolj, da bodo, ob slabih makroekonomskih podatkih v Franciji in Nemčiji, pri evropski centralni banki na decembrskem zasedanju znova znižali nivo ključnih obrestnih mer. Vprašanje ostaja ali za standardnih 0,25 % ali pa bodo pri ECB skušali gospodarstvo stimulirati z agresivnejšim 0,5 % rezom, kar pa bi stopnjevalo pritisk na evro, ki je blizu pariteti z ameriškim dolarjem.

Kitajski indeksi so pretekli teden nekoliko pridobili

Kitajski indeksi so pretekli teden nekoliko pridobili, saj so pričakovanja o dodatnem stimulusu kitajske vlade odtehtala zaskrbljenost glede uvedbe tarif iz strani ZDA. Višje tarife so že dodobra vračunane v vrednotenja kitajskih delnic, zato ne predstavljajo več tako velike grožnje za kitajski delniški trg. A slednji postaja vse bolj odvisen od pričakovanj o stimulusu, ki pa je lahko, kot kaže letošnjo dogajanje, zelo izmuzljivo bitje.

Napovedi za indijsko gospodarstvo in borze ostajajo optimistične

Po strmi rasti v prvi polovici letošnjega leta so indijski borzni indeksi v zadnjih tednih izgubljali. Poleg unovčevanja dobičkov in malenkost nižje gospodarske rasti v tretjem četrtletju (5,4 % na letni ravni), so k ohlajanju optimizma pridodale obtožbe proti Adani Group, eni izmed največjih in najvplivnejših indijskih korporacij, ki jo vodi Gautam Adani. Obtožbe, ki so jih sprožili preiskovalni novinarji in opozicijske stranke, vključujejo sum korupcije, manipulacijo cen delnic ter zavajajoče razkritje podatkov o finančnem stanju podjetij v skupini. Adani Group, ki deluje na številnih področjih, vključno z energetiko, logistiko, pristanišči in infrastrukturo, je zelo pomembna gonilna sila indijskega gospodarskega razvoja. Razvpiti Gautam Adani, nekoč najbogatejši človek v Aziji, je bil močno povezan tudi z indijsko vlado. Kljub vsemu pa napovedi v povezavi z indijskim gospodarstvom in borzami ostajajo optimistične, saj bo Indija ostala eno najhitreje rastočih gospodarstev na svetu, podprto z močno domačo porabo, hitro urbanizacijo, ugodno demografsko sliko in rastočim srednjim razredom. Vse to v vse večji meri privablja velike tuje naložbe, zlasti v sektorje, kot so tehnologija, proizvodnja in infrastruktura.

NASVET ZA VLAGATELJE

Gospodarska aktivnost v ZDA ostaja močna, medtem ko se Evropa in Kitajska spopadata s upočasnjeno rastjo oziroma stagnacijo. Zaradi nove ameriške administracije obema regijama grozijo višje carine za trgovanje z ZDA in posledično nadaljnje slabšanje gospodarskega položaja. Po zaslugi močne Amerike in njenega  gospodarstva svetovno gospodarstvo še naprej raste. Borzna rast je v zadnjem letu povišala vrednotenja tehnološkim delnicam ter delnice povezanimi z vročimi megatrendi, kot je umetna inteligenca. Te ostajajo privlačna izbira za vlagatelje zaradi hitre rasti poslovanja. Obdobje po volitvah je zgodovinsko gledano eno boljših za vlagatelje, a previdnost vseeno ni odveč, saj se nova Trumpova administracija šele postavlja in prihaja do večjih presenečenj, ki se lahko bodo, ali pa tudi ne, uresničile. Vseeno nova administracija predstavlja optimizem za trge zaradi pričakovanega znižanja davkov, deregulacije in drugih vlagateljem prijaznih ukrepov. Vlagatelj se mora ob tem zavedati, da lahko vsi ukrepi ne bodo uvedeni v polni meri, ter da so vrednotenja zgodovinsko gledano nadpovprečna oziroma visoka, predvsem v tehnološkem sektorju. Med megatrendi tehnologija in AI ostajata glavna tehnološka razvojna dejavnika. Zdravilo za debelost širi področja uporabe, prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več in energetska učinkovitost prinaša milijardne prihranke. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg še naprej ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.

Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank so privlačne dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.

Trgi v razvoju ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Kitajske delnice zaenkrat niso uspele postaviti temeljev za dolgoročno bolj vzdržne pozitivne trende rasti. Nasprotno, zopet počasi drsijo proti poletnemu dnu. A zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. V Indiji se zdi, da smo v obdobju konsolidacije trga, saj je bila rast na delniških trgih v zadnjih nekaj hitra. A taka obdobja predstavljajo priložnost za vstop za zamudnike. Zato sklad Indija kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.