Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Nepričakovani preobrat v rusko-ukrajinski vojni

Pretekli teden je v svetu odmevala novica o nepričakovanem preobratu v rusko-ukrajinski vojni. Pobudo za začetek mirovnih pogajanj je prevzel predsednik ZDA Donald Trump, ki je v telefonskem pogovoru z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom obudil pogovore o premirju. Po besedah predsednika ZDA naj bi bil pogovor zelo produktiven, saj je napovedal, da se bodo pogajanja nadaljevala nemudoma, in sicer s srečanjem predstavnikov obeh držav v Saudovi Arabiji. To je spodbudilo vlagatelje k povečanju tveganja do evropskih izdajateljev in oslabilo dolar, saj so vlagatelji v upanju na zmanjšanje napetosti v Ukrajini povečali povpraševanje po naložbah v evrski valuti. Donald Trump je prav tako spregovoril o nadaljnji pomoči Ukrajini, obenem pa namignil, da bi mir lahko dosegli z delno predajo ukrajinskega ozemlja. Ta razvoj dogodkov je naletel na oster odziv v Evropi, kjer so visoki predstavniki opozorili, da mora imeti EU osrednjo vlogo v vseh morebitnih mirovnih pogajanjih. Na borznih trgih so sledili pozitivni premiki predvsem pri podjetjih, katerim bi se lahko ob prekinitvi spopadov izboljšala prodaja in prihodki. Kljub visokim donosom nekaterih posameznih podjetij, so širši evropski delniški indeksi v povprečju prinesli 1,5-odstotni donos. Novicam o koncu vojne je sledil tudi upad cene brenta, ki je tekom tedna upadel z 77 dolarjev na 74 dolarjev za sodček. Na premik na trgu nafte so prav tako vplivala višja pričakovanja zalog surove nafte v ZDA. Tekom tedna smo bili na evropskih delniških trgih deležni tudi finančnih podatkov podjetja luksuznih izdelkov Hermes, ki je preseglo pričakovanja analitikov in tako tekom tedna poraslo za slabih 10 odstotkov. Nihajno trgovanje smo videli tudi pri orožarskem podjetju Rheinmetall AG, katerega delnice so ob novici o prekinitvi spopadov v Ukrajini upadle za 7 odstotkov, a se nato naglo povzpele za več kot 20 odstotkov ob pričevanju predsednika ZDA, da bo v prihodnje Evropska Unija za obrambo svojega ozemlja morala poskrbeti sama.

Podatki o inflaciji v ZDA

V preteklem tednu so bili v ospredju tudi podatki o inflaciji v ZDA. Nekoliko slabši podatki kot so jih pričakovali analitiki so pokazali, da so cene potrošniških dobrin v začetku leta narasle, kar je znova obudilo skrbi o višjih temeljnih obrestnih merah skozi celotno leto 2025. Osnovni indeks cen potrošniških dobrin (CPI), ki izključuje cene hrane in energije, je januarja zrasel za 0,4 %. Slednje je povzročilo skok ameriških državnih obveznic na trgu, pri čemer pa so tehnološke delnice ponovno izkazale odpornost. Predsednik ameriške centralne banke Jerome Powell je poudaril, da novi podatki še vedno kažejo na izzive, saj visoka inflacija še naprej povzroča težave. Pritiski vnovično obujajoče se inflacije v ZDA so ameriške delniške indekse potisnili v negativno območje, preračunano v EUR. Glavni ameriški delniški indeks S&P500 je pretekli teden zaključil en odstotek nižje, Nasdaq pa je obdobje zaključil na istih ravneh.

Nadaljevale so se trgovinske napetosti

Prav tako so se v preteklem tednu nadaljevale trgovinske napetosti, ki so vplivale na padec vrednosti dolarja za slabe 3 odstotke od februarskega vrha. Vlagatelji so namreč zmanjšali pričakovanja, da bo Trump odločno stopnjeval globalne carine v sklopu svoje politike. Japonski jen je pridobil na vrednosti, medtem ko je britanski funt dosegel najvišjo vrednost proti dolarju v tem letu.

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET