Aktualno
Mesečno poročilo KD Krovnega sklada januar 2015
Družba KD Skladi je na svoji spletni strani objavila redno mesečno poročilo KD Krovnega sklada za januar 2015. Dodali so mu tudi skupen naložbeni komentar, ki so ga pripravili upravitelji. Naložbeni komentar januar 2015 Začetek leta je bil za skoraj vse oblike finančnih naložb zelo razburljiv. Da so globalni delniški trgi za evrske vlagatelje mesec […]
Družba KD Skladi je na svoji spletni strani objavila redno mesečno poročilo KD Krovnega sklada za januar 2015. Dodali so mu tudi skupen naložbeni komentar, ki so ga pripravili upravitelji.
Naložbeni komentar januar 2015
Poslovni rezultati zadnjega četrtletja 2014 največjih ameriških podjetij so bili pod pričakovanji. Kar 57 odstotkov podjetij, vključenih v ameriški delniški indeks S&P 500, je objavilo poslovne rezultate, ki so bili pod pričakovanji analitikov. Rast dobičkov je tako namesto pričakovanih 8 odstotkov znašala 4,5 odstotka. Podjetja kot glavni razlog za nižjo rast dobičkov navajajo predvsem krepitev domače valute, tj. ameriškega dolarja, ki negativno vpliva na izvozno usmerjena podjetja. Glede na zadnja dogajanja na energetskih trgih (močan padec cene surove nafte) ne presenečajo slabši rezultati v indeksu močno zastopanih energetskih podjetij. Pričakujemo, da bodo nižje cene energentov v naslednjih mesecih že začele pozitivno vplivati na podjetja, usmerjena v potrošni sektor in posledično na njihovo dobičkonosnost. Poleg slabših poslovnih rezultatov podjetij je ameriške vlagatelje razočarala tudi zadnja objava gospodarske rasti. Namesto pričakovane 3-odstotne se je ameriška ekonomija na medletni ravni povišala za 2,6 odstotka. Podobno kot na ravni podjetij je glavni krivec za razočaranje močnejši dolar, ki je upočasnil izvozni sektor. Pozitivna novica pa je robustnost domače potrošnje in trga dela, ki sta se v zadnjem obdobju še okrepila.
Na trgih v razvoju je bila v ospredju objava gospodarske rasti na Kitajskem. Kitajski BDP je v zadnjem četrtletju lanskega leta na medletni ravni zrasel za 7,3 odstotka, gospodarska rast v celotnem letu 2014 pa je bila 7,4-odstotna, rahlo nižja od lanske 7,5-odstotne in hkrati najnižja po letu 1990. Pričakujemo, da bo zaradi močnejše upočasnitve gospodarske aktivnosti – od pričakovane – kitajska centralna oblast kmalu začela nov program državne pomoči. Dodaten udarec trgu je prizadela Kitajska centralna banka, ki je v strahu pred nastankom »balona« omejila nakupovanje vrednostnih papirjev s pomočjo zadolževanja. S tem se je (začasno) končalo obdobje močne rasti domačega delniškega trga v drugi polovici preteklega leta.