Aktualno
Nižja cena nafte viša BDP
Zadnjega pol leta se vedno več novic vrti okoli padanja cene nafte na svetovnih trgih. Deloma to tudi sami občutimo v denarnici, vendar v Sloveniji in tudi v Evropi manj kot v ZDA, kjer so dajatve in trošarine bistveno nižje kot na tej strani luže. A padanje cene nafte ni pomembno le zaradi neposrednega vpliva na manjše izdatke in s tem večanja razpoložljivega dohodka ljudi. Pomeni tudi močan zagon rasti BDP.
Minulih nekaj let so bili mediji tudi polni novic o stimulativnih ukrepih centralnih bank. Večina teh ukrepov seveda nikoli ni prešla od bank naprej k ljudem in srednje velikim ter majhnim podjetjem. Znižanje cene nafte pa je globalni stimulativni ukrep, ki brez posrednika (razen recimo v Sloveniji zaradi rastočih trošarin) neposredno preide v denarnice potrošnikov in malega gospodarstva. Padec cene nafte s 100 na 50 dolarjev poveča razpoložljivi dohodek večine prebivalstva za približno 3000 milijard evrov. To je nepredstavljiva številka in več kot večina stimulativnih ukrepov do zdaj. To je pravi stimulativni ukrep, ki ga je čakalo svetovno gospodarstvo in ki se bo dejansko poznal v naših denarnicah. Vse drugo je bila bolj ali manj zgolj predstava za finančne trge.
Stranski produkt padajočih cen je zelo nizka inflacija oziroma celo deflacija, ki res predstavlja majhno grožnjo gospodarstvu zaradi svojega sporočila, a pomembno je, da ta deflacija nastaja ne zaradi krčenja obsega prodaje, ampak zaradi upada cen energentov. Zato teh deflacijskih pritiskov ne smemo jemati tako tragično, saj se po drugi strani krepi zaupanje potrošnikov, kar dviga rast BDP in bo v prihodnjih letih inflacijo spet vrnilo na normalne ravni.
Aleš Lokar, pomočnik direktorja naložbenega sektorja – vodja upravljanja